30 kwietnia 2021

Felieton prezesa ORL w Warszawie (maj 2021)

łukasz jankowski

prezes ORL w Warszawie

 

Koleżanki i Koledzy,

są sytuacje i wydarzenia w pracy w samorządzie zawodowym, które dobitnie uświadamiają, czym jest samorządność, co jest jej podstawą. Wszystko zaczyna się od dyskusji, od partnerskiego traktowania siebie nawzajem, co doskonale widoczne było m.in. podczas tegorocznego Okręgowego Zjazdu Lekarzy. Zastosowany w ubiegłym roku obiegowy tryb organizacji zjazdu nie do końca spełnił nasze oczekiwania, dlatego kolejny zjazd zorganizowaliśmy w formule zdalnej. Jesteśmy pierwszą izbą lekarską w historii samorządu, która zorganizowała zjazd w ten sposób. Izbą, która mimo ograniczeń wynikających z epidemii stworzyła przestrzeń do rozmów, uwag, interakcji, prezentowania na żywo tego, co w swojej codziennej działalności izba robi dla lekarzy.

 

Dziękuję za każdą motywującą uwagę, za zgłaszanie problemów, które możemy pomagać rozwiązywać, za zwracanie się do nas z wątpliwościami, które postaramy się rozwiać, wyjaśnić bądź przekazać do właściwego adresata. Ostatni zjazd utwierdził mnie w przekonaniu, że jako OIL w Warszawie idziemy w dobrym kierunku. Przed nami jeszcze rok obecnej kadencji. Niezależnie od tego, co będzie później, ten najbliższy rok traktuję jak szansę na realizację kolejnych pomysłów, inicjatyw wychodzących naprzeciw oczekiwaniom lekarzy.

 

Z potrzeby zwiększenia wpływu na decydentów wypłynął pomysł reaktywacji przy naszej izbie Zespołu ds. Studiów Strategicznych. Wypracowane przez zespół rozwiązania eksperckie mają szansę stać się naszym merytorycznym głosem w walce o lepszą ochronę zdrowia. Efekty naszej pracy przedstawiamy m.in. w „Pulsie”. Staramy się sprostać potrzebom różnych grup lekarzy – od wkraczających na drogę zawodową po osoby na emeryturze. Czerpiemy z tradycji, a jednocześnie patrzymy w przyszłość i tym samym zmieniamy wizerunek izby. Z takiego połączenia wyklarował się pomysł cyklu 100 działań na 100-lecie aktywnego samorządu.

 

Planując poszczególne przedsięwzięcia mam nadzieję, że niebawem wróci normalność i relacje izba – lekarz w większym stopniu będą polegały na bezpośrednich spotkaniach i kontakcie bez ekranów, bez komunikatorów. Pandemia sprawiła, że w większym stopniu wykorzystujemy rozwiązania pozwalające na liczniejszy udział w szkoleniach czy konferencjach. Stąd nacisk naszej izby na organizowanie szkoleń online dla kilkuset osób jednocześnie. Z pandemii wyciągamy wnioski, więc gdy ona minie, niewątpliwie nie wycofamy się z wykorzystywania narzędzi „wirtualnych”, będziemy jednak stale dostosowywać się do otaczającej rzeczywistości.

 

Chciałbym, żebyśmy kolejny rok pracy w izbie zamknęli ze świadomością, że optymalnie wykorzystywaliśmy wszystkie narzędzia (wirtualne, medialne, ale też mające wymiar realnej pomocy), którymi dysponujemy jako samorząd.

 

Zachęcam Państwa do aktywnego włączania się w życie samorządu i do korzystania z jego oferty. Zaproszenie jest i będzie stale aktualne. Przypominam, że aby na bieżąco dowiadywać się, co robimy, wystarczy zaglądać na naszą stronę internetową oraz obserwować nas w mediach społecznościowych. <

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum