3 grudnia 2013

z Delegatury Radomskiej

Rośnie radomskie centrum onkologii

To jedna z największych prywatnych inwestycji realizowanych w Radomiu. Na otwarcie Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej oczekują nie tylko osoby zmagające się z nowotworem, ale również pracownicy służby zdrowia. Placówka otrzymała już 2,5 tys. aplikacji od lekarzy, pielęgniarek oraz techników medycznych.
Walka z chorobami nowotworowymi to największe wyzwanie współczesnej medycyny. Wysoka umieralność często bywa konsekwencją zbyt późnej diagnozy. Jedyny radomski oddział onkologiczny, który mieści się Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, codziennie przeżywa prawdziwe oblężenie, a i tak liczni pacjenci muszą szukać pomocy w innych miastach.
Wielu ludzkich dramatów być może uda się uniknąć po otwarciu Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej powstającego przy ul. Uniwersyteckiej. Głównym inwestorem jest spółka Okimo Invest. Jej udziałowcy to: dr hab. nauk medycznych Igal Mor oraz przedsiębiorca Ireneusz Okrutny.
Koszt prac i wyposażenia placówki szacuje się na 85 mln zł. W pierwszym etapie, który ma się zakończyć na przełomie lutego i marca 2014 r., powstanie główny budynek kompleksu – szpital z izbą przyjęć, blokiem operacyjnym i pięciołóżkowym oddziałem intensywnej terapii, salami pooperacyjnymi oraz centrum diagnostycznym.
W drugim etapie, na ukończenie którego będziemy musieli poczekać jeszcze przynajmniej rok, zostanie zagospodarowany zabytkowy pałacyk, który wybudowano w latach 20. XX w. Po adaptacji w obiekcie ma mieścić się oddział chemioterapii i pododdział radioterapii. Obok niego powstanie budynek bardzo oczekiwanego oddziału radioterapii.
W centrum leczone będą osoby zmagające się z problemami onkologicznymi w zakresie chirurgii, ginekologii, urologii i ortopedii. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci prawdopodobnie w kwietniu. Na pewno będą mogli liczyć na świetną opiekę, ponieważ w pierwszym etapie ośrodek zatrudni około 50 lekarzy różnych specjalności, 100 pielęgniarek i 40 techników medycznych. Kolejnych 200 osób zostanie przyjętych w drugim etapie.
Centrum chce także współpracować z innymi jednostkami medycznymi w Radomiu. – Nie ma mowy o konkurencji dla kogokolwiek. Obecna struktura służby zdrowia w Radomiu wymaga uzupełnienia i my chcemy być traktowani jak takie właśnie uzupełnienie – podkreśla Igal Mor.
Liczba przyjmowanych do placówki pacjentów będzie uzależniona od kontraktu podpisanego z NFZ. – Nie mogę sobie nawet wyobrazić, od strony etycznej i każdej innej, odpłatnego leczenia pacjentów. Definitywnie wykluczam taką sytuację – twierdzi Igal Mor.

Rafał Natorski

Lekcja profilaktyki

Nawet występy gwiazd muzyki często nie przyciągają takich tłumów, jak wykład wygłoszony w radomskiej sali koncertowej w listopadzie 2013 r. w ramach spotkań Akademii Zdrowia przez dr Danutę Krajewską, od wielu lat prowadzącą Poradnię Chorób Piersi w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, współzałożycielkę Klubu Kobiet po Mastektomii „Amazonki-Dana”. – To znakomita lekarka, która jest już legendą w naszym mieście, gdzie mieszka wiele kobiet zawdzięczających jej życie – zapowiadała prelegentkę Anna Kwiecień, wiceprezydent Radomia.
Dr Krajewska przekonywała publiczność, wśród której przeważały bardzo młode osoby, że podstawą skutecznego zmagania się z chorobami onkologicznymi jest wiedza i świadomość tego, z czym mamy walczyć. – Gruczoł piersiowy to ważny atrybut świadczący o kobiecości i pomagający w okresie macierzyństwa, ale niekiedy stanowi także zagrożenie dla zdrowia. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne – tłumaczyła dr Krajewska.
Kolejne spotkanie z cyklu Akademia Zdrowia odbędzie się za trzy miesiące.

raf

Archiwum