28 lutego 2014

Wojewódzki Szpital w Radomiu stał się spółką

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu przestał istnieć. W jego miejsce utworzono spółkę Mazowiecki Szpital Specjalistyczny. Co ta zmiana oznacza dla pacjentów i pracowników placówki?

Szpital zakończył 2013 r. z 30-milionową stratą w budżecie. To była główna przyczyna przekształcenia go w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wprowadzenie takiego rozwiązania nakłada bowiem na samorządy ustawa o działalności leczniczej. – Jeśli placówka ma ujemny wynik finansowy, samorząd województwa musi pokryć deficyt lub ją przekształcić – przypomina Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Jej zdaniem – dzięki tym zmianom – powinno poprawić się zarządzanie radomskim szpitalem, a także jego sytuacja finansowa. Samorząd województwa już odciążył placówkę, przejmując część zobowiązań w wysokości około 8 mln zł.
Czy przekształcenie szpitala w spółkę odczują pacjenci? Według władz Mazowsza nie będzie to dla nich zauważalne. W dłuższej perspektywie ma się nawet zwiększyć liczba hospitalizacji i porad ambulatoryjnych, jak miało to miejsce w innych przekształconych na Mazowszu placówkach (w formie spółek działają już m.in.: Mazowiecki Szpital Bródnowski, Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu, Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica, Mazowieckie Centrum Stomatologii w Warszawie i Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach).
Dzięki nowej formie organizacyjnej radomski szpital może świadczyć usługi komercyjne, co ma podreperować jego budżet. Ta perspektywa niepokoi polityków PiS. – Pierwszeństwo będą mieli pacjenci, którzy zapłacą za operacje – ostrzegał na konferencji prasowej poseł Marek Suski.
Jednak szefostwo Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego zapewnia, że priorytetem pozostaną usługi świadczone w ramach kontraktu z NFZ. – W innych placówkach przekształconych w spółki skala dodatkowej, komercyjnej działalności jest bardzo niewielka – tłumaczy Marta Milewska.
Na zmianach nie powinni także stracić pracownicy lecznicy. Zgodnie z ustawą, personel przekształcanego SPZOZ stał się z mocy prawa załogą nowej spółki. Jednak nie oznacza to pewności zatrudnienia. W poszukiwaniu oszczędności spółka planuje bowiem „wyprowadzenie” niektórych usług poza szpital i zlecanie firmom zewnętrznym np. sprzątania obiektu, prania oraz gotowania posiłków dla pacjentów. Część dotychczasowego personelu może w związku z tym otrzymać wypowiedzenia.
Wysokość kontraktu na 2014 r., jaki radomski szpital podpisał z NFZ, jest bardzo podobna do ubiegłorocznej i wynosi 105 mln zł. Jednak w 2013 r. placówka zrealizowała usługi medyczne za 116 mln zł i z tym problemem będzie musiał zmierzyć się zarząd nowej spółki. Jej prezesem została Luiza Staszewska, która pełniła funkcję dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. W Radzie Nadzorczej znaleźli się: Mirosław Ślifirczyk (starosta radomski), Jerzy Kacak (mazowiecki wojewódzki inspektor transportu drogowego), Krzysztof Zalibowski (spółka PGE) i Mirosław Szadkowski (dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu).

Rafał Natorski