29 sierpnia 2014

Doktor Wojciech Lubiński – pamięć o smoleńskiej katastrofie

Już po raz czwarty aula Wojskowego Instytutu Medycznego gościła przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych na konferencji poświęconej pamięci dr. Wojciecha Lubińskiego, lekarza prezydenta RP, tragicznie zmarłego podczas pełnienia dyżuru. Już w październiku 2010 r. przyjaciele Wojtka postanowili uhonorować Jego postać, organizując sesję naukową będącą przypomnieniem sylwetki dr. Lubińskiego jako lekarza, naukowca, nauczyciela, oficera i człowieka.

Mimo wzruszeń i łez, spotkanie wzbudziło tak wielką pozytywną energię, że jego uczestnicy postanowili uczynić je cyklicznym. W obliczu zgiełku, jaki obserwujemy wokół katastrofy smoleńskiej, kolejne doroczne konferencje im. generała bryg. dr. hab. med. Wojciecha Lubińskiego to przykład godnego uczczenia przez lekarzy i naukowców pamięci osoby, która wówczas zginęła. Organizowane są wspólnie przez Wojskowy Instytut Medyczny, w którym dr Wojciech Lubiński pracował, i Warszawsko-Otwocki Oddział Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, którego był członkiem zarządu. Na motto tegorocznej konferencji, na prośbę wdowy po dr. Lubińskim, wybrano sentencję Dum vivimus, vivamum. Dobrze oddaje ona charakter Wojtka, który żył pełnią życia, na maksymalnych obrotach, nie oszczędzając siebie i tak wiele dając innym.
Tematem tegorocznej konferencji był bliski dr. Lubińskiemu problem wpływu zanieczyszczeń powietrza na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Honorowy patronat nad konferencją objął sekretarz stanu, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. Stanisław Koziej, który w swoim przesłaniu podkreślił, że bezpieczeństwo narodowe wiąże się ze zdrowiem obywateli i dlatego w sferze zainteresowań BBN jest ochrona środowiska przyczyniająca się do wzrostu bezpieczeństwa zdrowotnego.

Otwierając konferencję, dr Paulina Miśkiewicz, dyrektor Biura WHO w Warszawie, przypomniała, jak ważną rolę w działaniach tej organizacji odgrywa monitorowanie wpływu zanieczyszczeń środowiska na stan zdrowia. W Bonn działa specjalne Biuro Światowej Organizacji Zdrowia zajmujące się tym problemem w regionie europejskim.
Konferencja wzbudziła także zainteresowanie mediów. Patronatem medialnym przedsięwzięcie objęły: Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, „Miesięcznik Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Puls”, kwartalnik „Lekarz Wojskowy”, „Biuletyn Wojskowej Izby Lekarskiej Skalpel”. W przerwie obrad odbyła się konferencja prasowa poświęcona wpływom zanieczyszczenia powietrza na zdrowie. Problem przedstawiono od strony alergologów (prof. J. Kruszewski), pneumonologów (dr T.M. Zielonka), inżynierów zajmujących się pomiarami zanieczyszczeń (dr A. Badyda) i chorych na choroby układu oddechowego (dr P. Dąbrowiecki). Podczas konferencji prasowej zgodnie podkreślono, że zanieczyszczenia są największymi zabójcami XXI w.
Tegoroczna konferencja stała na najwyższym poziomie naukowym w historii tych spotkań. Wynikało to z obecności tak znakomitych gości jak: prof. Mieczysław Pokorski z Polskiej Akademii Nauk, będący jednym z największych znawców kłębka szyjnego, regulacji oddychania i wpływu hipoksji na układ oddechowy, prof. Leon Gradoń z Politechniki Warszawskiej, światowej sławy ekspert od tworzenia nanostrukturalnych cząstek stosowanych w terapii wziewnej, prof. Władysław Pierzchała, były rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, który przedstawił rolę badań czynnościowych w ocenie ryzyka operacyjnego, prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM, który wspólnie z fizykiem z Politechniki Warszawskiej dr. Teodorem Buchnerem omówił zmienność oddechową rytmu zatokowego. Fascynujący był wykład prof. Henryka Mazurka z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce na temat oscylacji wymuszonych w diagnostyce czynnościowej układu oddechowego. Nie mniej ciekawe było doniesienie dr. Artura Badydy z Politechniki Warszawskiej, ukazujące skalę zanieczyszczeń powietrza w Polsce, Europie i na świecie.
Dr Piotr Dąbrowiecki z WIM przedstawił wpływ tych zanieczyszczeń na układ oddechowy, a dr Adam Stańczyk, również z WIM – na układ krążenia. Mowa była także o miejscowym stanie zapalnym oskrzeli w POChP.
Doc. Andrzej Chciałowski zaprezentował implikacje kliniczne tego zagadnienia na podstawie wyników badań rozpoczętych przez Wojtka Lubińskiego, a dokończonych przez Jego kolegów. Ostatnim tematem były zainicjowane również przez dr. Lubińskiego działania integrujące pneumonologię i kardiologię.
Dr Katarzyna Piotrowicz i Katarzyna Hałas z WIM omówiły wpływ obturacyjnego bezdechu podczas snu na układ sercowo-naczyniowy.
Po żywej dyskusji zakończono konferencję zgodnym wnioskiem, że za rok konieczne jest ponowne spotkanie lekarzy klinicystów, przedstawicieli nauk podstawowych, fizyków, biocybernetyków i inżynierów, aby wspólnie debatować nad różnymi aspektami zdrowia.

Tadeusz M. Zielonka

Archiwum