12 maja 2020

Apel wojewody o zgłaszanie się do walki z epidemią

Nasza izba od dawna zwraca uwagę na chaos w kierowaniu lekarzy do walki z epidemią. Problemy zgłaszaliśmy wojewodzie mazowieckiemu i NFZ. Przedstawiciele OIL w Warszawie brali udział w spotkaniach mających na celu wypracowanie racjonalnych rozwiązań. Podkreślaliśmy, że praca przy zwalczaniu epidemii jest możliwa wtedy, kiedy zapewni się bezpieczeństwo lekarzowi – dostarczy mu środki ochrony indywidualnej, ubezpieczy go, a skierowanie do pracy będzie każdorazowo z nim uzgadniane, z uwzględnieniem konkretnej sytuacji.

W przesłanym do izby apelu, który przekazujemy do Państwa wiadomości, wojewoda deklaruje, że w pierwszej kolejności do walki z epidemią mają być kierowani lekarze ochotnicy. Jednocześnie Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ, w porozumieniu z Wydziałem Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego, gwarantuje, że osobom, które się zgłoszą do pracy w szpitalach, zostaną zapewnione środki ochronne oraz ubezpieczenie, co stanowi potwierdzenie ustaleń między przedstawicielami OIL w Warszawie a Wydziałem Zdrowia i NFZ.

Zgłoszeń do pracy przy zwalczaniu epidemii należy dokonywać e-mailowo, pod adresem: wczk@mazowieckie.pl. Jednocześnie prosimy, by o takiej decyzji informować naszą izbę, byśmy mieli wiedzę o Państwa sytuacji i w razie potrzeby mogli reagować i pomagać. Tak jak dotychczas, staramy się udzielać realnego wsparcia. Prosimy o informowanie nas o zgłoszeniach e-mailem pod specjalnym adresem: ochotnicy@oilwaw.org.pl.

Prośby wojewody o dobrowolne zgłaszanie się do pracy w szpitalach poza miejscem dotychczasowego zatrudnienia, w których są drastyczne braki kadrowe, dotyczą lekarzy różnych specjalizacji, z pominięciem lekarzy po 60. roku życia oraz lekarek w ciąży i lekarzy wychowujących dzieci poniżej 18. roku życia.

– Mieliśmy wiele sygnałów od lekarzy, którzy informowali nas o nagłym lub bezzasadnym trybie skierowań, gdy np. skierowania otrzymywały kobiety w ciąży, lekarze seniorzy, gdy policja przychodziła do domu lekarza wieczorem lub nawet nocą, by wręczyć skierowanie obowiązujące od następnego dnia. Bywało też, że lekarze nie mogli liczyć na odpowiednie środki ochronne. To sytuacje niedopuszczalne. Na niepokojące sygnały na bieżąco reagował działający w naszej izbie rzecznik praw lekarza, wsparcia udzielało także nasze biuro prawne. Zabiegaliśmy i wciąż zabiegamy o środki ochronne dla medyków. Lekarze zdają sobie sprawę ze swojej kluczowej roli w czasie epidemii, jednak byśmy mogli skutecznie walczyć, potrzebujemy rozsądnych decyzji i działań ze strony osób, które naszą pracę organizują. W sytuacji kryzysowej nie ma miejsca na pochopne, chaotyczne lub narażające zdrowie i życie decyzje. Mamy świadomość, że na nas, lekarzy, liczą pacjenci, ale też inni lekarze, których powinniśmy odciążyć, zastąpić, którzy są np. w kwarantannie. Jako izba pomagamy lekarzom w trudnych sytuacjach i niezmiennie pomagać będziemy, tym bardziej ochotnikom decydującym się na walkę na pierwszej linii frontu – zapewnia prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Na podstawie zgłoszeń utworzona zostanie lista lekarzy, którzy w pierwszej kolejności będą kierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Zasady dotyczące m.in. wynagrodzenia, kwestii zakwaterowania, wyżywienia reguluje ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Delegowanie – zgodnie z deklaracją Wydziału Zdrowia oraz NFZ – odbywać się ma po wcześniejszym ustaleniu szczegółów, z uwzględnieniem konkretnej sytuacji.

W piśmie, które trafiło do naszej izby, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł apeluje do lekarzy:

Szanowni Państwo Lekarze i Lekarze Dentyści, Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

epidemia choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2 stawia przed nami niespotykane dotąd wyzwania. Zarówno osoby odpowiedzialne za państwo i jego struktury, pełniące służbę w różnych formacjach antykryzysowych, jak i pracownicy służby zdrowia, a wśród nich przede wszystkim lekarze i lekarze dentyści, stoją wobec ogromnych potrzeb i oczekiwań społeczeństwa. Wiele z tych osób staje wobec realnego zagrożenia własnego zdrowia i życia, a w konsekwencji także bezpieczeństwa swoich bliskich. Mimo często bardzo trudnych warunków pracy daje się zauważyć bezprzykładne zaangażowanie większości tych osób w profesjonalne i zdyscyplinowane działania na rzecz ograniczenia epidemii oraz opiekę nad chorymi i będącymi w potrzebie. Wszystkim lekarzom i lekarzom dentystom za to bardzo dziękuję.

Znaleźliśmy się wszyscy w sytuacji, której nie sposób było przewidzieć. Dlatego tak ważna jest gotowość do podejmowania niezbędnych, a niestandardowych działań. W związku z epidemią w wielu placówkach opieki zdrowotnej i pomocy społecznej występują nagłe niedobory kadry lekarskiej. Niejednokrotnie, ze względu na czasową niezdolność do pracy spowodowaną chorobami, izolacją lub kwarantanną lekarzy, dochodzi do krytycznych sytuacji w zakresie opieki nad pacjentami. Dlatego proszę Państwa o zgłaszanie swojej gotowości do podjęcia pracy w takich jednostkach do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (wczk@mazowieckie.pl). Z grupy lekarzy i lekarzy dentystów chętnych do podjęcia się pomocy w miejscach szczególnie zagrożonych brakiem personelu pozwolę sobie korzystać w pierwszej kolejności. Z góry dziękuję!

O pomoc prosi również NFZ. W piśmie do naszej izby p.o. dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Michał Dzięgielewski pisze:

Szanowny Panie Prezesie,

Mazowiecki Oddział Wojewódzki, działając w porozumieniu z Wydziałem Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, uprzejmie prosi o pomoc w organizacji doraźnego zabezpieczenia ciągłości pracy oddziałów szpitalnych w szpitalach na terenie Mazowsza, w których decyzją sanepidu personel medyczny został skierowany na kwarantannę.

Dotychczasowa praktyka pokazuje, że zalecenia sanepidu dotyczą całych zespołów medycznych, pracujących na oddziałach, na których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, a decyzje często zapadają poza godzinami pracy lub w dni wolne, co w praktyce uniemożliwia zorganizowanie opieki nad pozostającymi na oddziale pacjentami. Ewakuacja, ze względu na ograniczone możliwości w zakresie transportu i konieczność organizacji łóżek szpitalnych, zazwyczaj nie jest możliwa w ciągu kilku godzin.

Delegowanie lekarzy na podstawie dostępnych i siłą rzeczy pozbawionych zasadniczych informacji wykazów nie jest w tej sytuacji skuteczne. W związku z tym zwracam się z prośbą do Pana Prezesa o pomoc w sytuacji nadzwyczajnej, stanowiącej realne zagrożenie przerwaniem ciągłości działania placówek szpitalnych w naszym województwie.

Jednocześnie informuję w imieniu Wydziału Zdrowia, że lekarze, deklarujący chęć pomocy, zostaną zaopatrzeni w stosowne środki ochrony, a ich delegowanie odbędzie się po uprzednim ustaleniu szczegółów i możliwości działania w konkretnej sytuacji.

Oprac. Renata Jeziółkowska

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum