6 kwietnia 2018

Scio me nihil scire

Na marginesie

Ewa Gwiazdowicz-Włodarczyk

redaktor naczelna

Nie wiem, czy e-zwolnienia są najbardziej bolesnym dla lekarzy problemem. Ale wiem, że wprowadzenie tego systemu wywołuje emocje. Od 1 lipca br. tylko w takiej formie można będzie wystawiać pacjentom zwolnienia W lutym 2018 r. Prezydium NRL zaapelowało do ministra zdrowia oraz ministra rodziny, pracy i polityki społecznej o niewprowadzanie obowiązku wystawiania zwolnień lekarskich (e-ZLA) jedynie w formie elektronicznej. Samorząd lekarski zgłosił już wcześniej wiele zastrzeżeń, biorąc pod uwagę trudności w korzystaniu z tego systemu przez lekarzy w wieku emerytalnym, w wystawianiu e-zwolnień tam, gdzie nie ma dostępu do Internetu, czy też wystawiania e-zwolnień w czasie wizyt w domu pacjenta. Ponadto problemy z wystawianiem e-ZLA mogą się pojawić w przypadku awarii sieci. Wprowadzone wskutek bardzo niewielkiego wykorzystania pierwotnej wersji systemu e-ZLA ułatwienia w jego używaniu w żaden sposób nie mogą uzasadniać likwidacji tradycyjnej formy wystawiania zwolnień po 1 lipca 2018 r. Wkrótce potem Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało, aby obie formy wystawiania zwolnień lekarskich funkcjonowały równolegle. Wcześniej problemy towarzyszące wystawianiu e-zwolnień zgłaszał  Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Lekarzy oraz Naczelna Rada Lekarska.
A teraz, w marcu br., prezes NRL zwrócił się do prezes ZUS:

W związku z docierającymi do samorządu lekarskiego informacjami, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził limity wydawanych lekarzom druków zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby (druk ZUS ZLA) zwracam się do Pani Prezes z prośbą o pilne zniesienie tych limitów w podległych Pani jednostkach ZUS”.

„Puls” zwrócił się do prezes ZUS pani Gertrudy Uścińskiej o wyjaśnienie wątpliwości. Zamieszczamy wywiad, który być może te wątpliwości rozwieje. M.in. czytamy: „ZUS udostępnił bezpłatny certyfikat do podpisywania e-ZLA. Zakład ma ograniczoną możliwość wpływania na komputeryzację gabinetów lekarskich. Mimo to intensywnie współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia nad projektami, które mogłyby przyspieszyć elektronizację środowiska lekarskiego. Podkreślę, że możliwość wypisywania e-ZLA istnieje od początku 2016 r. Już ponad dwa lata trwa okres przejściowy, w którym można wystawiać i e-zwolnienia, i zwolnienia papierowe. Niestety, od stycznia 2016 do lutego 2018 r. wypisano jedynie 2,3 mln zwolnień elektronicznych. W tym samym okresie wystawiono 50,4 mln zwolnień papierowych. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku liczba e-ZLA stanowiła 4 proc. wszystkich zwolnień. Zbliżający się nieuchronnie termin 1 lipca oraz działania podejmowane przez ZUS w celu ułatwienia środowisku lekarskiemu przejścia na nowoczesne metody wystawiania ZLA spowodowały, że odsetek e-zwolnień zwiększył się do 13 proc. w lutym 2018 r”.

PS Niewiedza w praktycznym ujęciu jest to brak dostatecznej wiedzy oznaczającej nieznajomość naukowych i życiowych prawd, potrzebnych do rozwiązywania konkretnych problemów. Niewiedza wcale nie oznacza głupoty. Ogrom niewiedzy jest cechą wszystkich ludzi. I tu przychodzi automatycznie na myśl wyznanie Sokratesa „Wiem, że nic nie wiem”
w publicystyce często cytowane w tłumaczeniu łacińskim „scio me nihil scire”, pisze w kolejnym felietonie dla „Pulsu” prof. Tadeusz Tołłoczko. 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum