1 marca 2010

9 lutego, dzień świętej Apolonii – patronki lekarzy dentystów i ich pacjentów

9 lutego 2010 r. w kościele św. Tomasza w Warszawie, już drugi, czy też może dopiero drugi raz, lekarze dentyści spotkali się na mszy w dniu święta swojej Patronki.
Przypomnijmy dzieje jej męczeństwa i genezę kultu. Początki chrześcijaństwa – epoka wojen, ale także wzniosłości początków nowożytnej nauki i czas wielkiej sztuki są bardzo interesujące. Dziś, obcując codziennie ze zbolałymi, przestraszonymi pacjentami, pomimo nowoczesnej technologii bezbolesnego leczenia, wyobraźmy sobie, jak straszny niegdyś musiał być ból zębów lub szczęk, że te części ludzkiego ciała wykorzystywano w specjalnych, wyrafinowanych torturach.
Patron to symboliczny opiekun (np. kraju, miasta, zawodu albo osoby noszącej jego imię). W Kościele katolickim jest nim zazwyczaj święty lub męczennik, do którego osoby potrzebujące zwracają się o wsparcie.
Zawsze w dziejach człowiek szczególnie często prosił o opiekę i wsparcie w chorobie. Do popularnych patronów chorób należeli m.in.: niewidome św. Otylia i św. Łucja (patronki ociemniałych) i św. Erazm (patron cierpiących na choroby brzucha). Apolonia sprawuje opiekę nad chorymi cierpiącymi z powodu bólu zębów.
Wybór patrona uzależniony jest od życia świętego, rodzaju jego męczeństwa i śmierci.
Dla wiernych św. Apolonia stała się symbolem cierpienia – bólu fizycznego i psychicznego. Jej relikwie znalazły się przede wszystkim w kościołach włoskich. Oczywiście, historia tej świętej była ciekawa nie tylko dla wiernych szukających pociechy. Dzieje Apolonii stały się inspiracją dla artystów tej miary co Piero della Francesca czy Francisco de Zurbaran. Znamy też rzeźby i grafiki z różnych epok przedstawiające Świętą. 14 lutego 1969 r. papież Paweł VI zatwierdził ogólne normy roku liturgicznego i nowy kalendarz rzymski. Apolonię wykreślono z kalendarza powszechnego, pozostała tylko w kalendarzu partykularnym. Fakt ten nie oznaczał końca kultu. W Polsce popularność św. Apolonii trwa. Od wielu lat liczne organizacje oraz stowarzyszenia stomatologów wykorzystują jej legendę i symbolikę z nią związaną podczas różnych uroczystości. Jej imię otrzymują kliniki i firmy związane z tą dyscypliną medycyny.

Ryszard Majkowski
Anna Ziemba-Michałowska

Archiwum