28 marca 2015

Raport o cukrzycy

Ukazał się kolejny doroczny raport poświęcony cukrzycy i jej zdrowotnym, społecznym i finansowym skutkom (Edycja 2014). Mimo wysiłków podejmowanych przez lekarzy, organizatorów ochrony zdrowia i stowarzyszenia pacjentów, problemy związane z diabetologią nie znalazły jeszcze pozytywnego rozwiązania, niewiele się zmieniło od poprzedniego roku. Cukrzyca jest nadal jednym z największych i wciąż nasilających się problemów medycyny.

Dla osoby zajmującej się na co dzień leczeniem chorych na cukrzycę jest obecnie oczywiste, że stosowanie najlepszej terapii od chwili rozpoznania choroby jest decydujące dla losów pacjenta, a także redukcji rosnących w ostatnich dwóch dekadach kosztów tego leczenia – mówi prof. dr hab. Krzysztof Strojek. – Zatrważa fakt, że średnie wydatki na jednego chorego z cukrzycą są u nas najniższe w Europie i wynoszą 1/10 kwoty wydawanej w Norwegii, połowę wydawanej w Portugalii i Słowenii, 2/3 sumy przeznaczanej na chorego w Czechach. Ponadto Polska jest jedynym krajem, w którym wydatki na jedną osobę z cukrzycą spadły w stosunku rok do roku: 2012 – 1145 dol., w 2013 – 1037 dol. A koszty zwolnień z pracy, inwalidztwa i rent państwo i tak ponosi.
Na cukrzycę w Polsce choruje około 3 mln osób, umiera na nią i powikłania – ponad 21 tys. pacjentów rocznie. Przeszło 1 mln osób nie wie, że choruje. W 2013 r. wydaliśmy w związku z tą chorobą 7 mld zł. Z tego połowa została przeznaczona na leczenie powikłań, a 1 mln zł to koszty utraconej produktywności z powodu przedwczesnych zgonów. Do kwoty 7 mld nie wliczono strat spowodowanych obniżoną w wyniku choroby wydajnością pracy (zwanych prezenteizmem). Straty te są trudne do obliczenia ze względu na specyficzny charakter tej kategorii. Szacunkowo w 2013 r. wyniosły 2,7 mld zł.
– „Przekleństwem” diabetologii jest to, że wszelkie inwestycje przynoszą efekty dopiero w perspektywie wielu lat – mówi prof. Strojek. – Co w tej sytuacji może robić środowisko diabetologiczne? Możemy konsekwentnie, z uporem przytaczać twarde dane, prezentować fakty, występować w imieniu chorych, zabiegając o jak najlepsze warunki ich leczenia.

mkr