20 kwietnia 2009

Z radomskiej delegatury

Izabela Bober Lekarzem Roku 2008
Plebiscyt popularności lekarzy wśród mieszkańców dawnego woj. radomskiego zorganizowała redakcja regionalnego dziennika „Echo Dnia” przy udziale Delegatury Radomskiej OIL w Warszawie. O laury zwycięzcy walczyło ponad 120 medyków, na których czytelnicy oddali blisko 16 tys. głosów. Największe poparcie (ponad 4300 głosów) uzyskała Izabela Bober, lekarka-wolontariuszka z radomskiego Hospicjum Królowej Apostołów, prowadzonego przez Zgromadzenie Księży Pallotynów. Kolejne miejsca zajęły: Mariola Żołyniak-Jabłońska (Wyśmierzyce – 1149 głosów), Jadwiga Szczerbicka (Radom – 931 głosów), Teodora Słoń (Radom – 812 głosów) i Zbigniew Stępień (Majdów – 714 głosów). Wyróżnieni lekarze otrzymali statuetki i dyplomy.
Tegoroczna laureatka tytułu Lekarz Roku jest absolwentką (w 2001 r.) Śląskiej Akademii Medycznej, w trakcie specjalizacji w zakresie medycyny rodzinnej. Pochodzi z Chełmka k. Oświęcimia. Z Hospicjum Królowej Apostołów związana od 2006 r., wcześniej była wolontariuszką w hospicjum w Mysłowicach. Dr Bober pracuje również w Poradni Lekarzy Rodzinnych Planty w Radomiu.
W poszczególnych powiatach najwięcej głosów uzyskali: powiat radomski – Grzegorz Krakowiak (Pionki), Rafał Wojciechowski (Kowala) i Jan Pedowski (Iłża); powiat białobrzeski – Mariola Żołyniak-Jabłońska (Wyśmierzyce), Anna Chaładaj-Grodzińska (Białobrzegi) i Anna Drabik (Przybyszew); powiat grójecki – Krzysztof Kołątaj (Grójec), Stefan Korycki (Nowe Miasto nad Pilicą) i Andrzej Niemirski (Warka); powiat kozienicki – Katarzyna Tymińska (Gniewoszów), Elżbieta Kowalska-Piechowicz (Kozienice) i Ryszard Łachwa (Studzianki Pancerne); powiat lipski – Mariola Zając (Grabowiec), Mariusz Pająk (Pasztowa Wola) i Monika Małecka (Lipsko); powiat przysuski – Danuta Dyjas-Walczak (Skrzynno), Renata Sygnowska (Przysucha) i Jacek Pałysewicz (Przysucha), powiat szydłowiecki – Zbigniew Stępień (Majdów), Edyta Michrowska-Kobylska (Orońsko) i Monika Sasal (Chlewiska); powiat zwoleński – Teresa Kacperczyk-Baran (Zwoleń), Barbara Kusio-Cieślakowska (Zwoleń) i Małgorzata Czerwonka (Kazanów).

Modernizacja w Szpitalu Psychiatrycznym
Ponad 3 mln zł kosztował gruntowny remont pawilonu nr 7 w radomskim Szpitalu Psychiatrycznym. Pieniądze pochodzą z budżetu samorządu woj. mazowieckiego.
Jak poinformował dyrektor szpitala Mirosław Ślifirczyk, w ramach modernizacji odnowiono sale dla chorych, salę zabiegową (i do terapii zajęciowej), pomieszczenia dla personelu oraz zaplecze socjalne. W pawilonie pojawiło się także nowoczesne wyposażenie. – Dzięki dokonanej modernizacji udało nam się dostosować pomieszczenia lecznicy i urządzenia infrastruktury szpitalnej do obecnie obowiązujących przepisów. Sprostanie wysokim standardom unijnym wymaga w naszej palcówce wykonania szeregu prac remontowych – powiedział dyr. Ślifirczyk. Szef lecznicy podkreśla, że remont pawilonu nr 7 jest kolejnym etapem modernizacji szpitala. Wcześniej przeprowadzono wymianę sieci centralnego ogrzewania i ciepłej wody oraz wybudowano nowoczesną kotłownię gazową, która zastąpiła starą węglową. Kierownictwo placówki spodziewa się, że dzięki tym inwestycjom uda się zredukować bieżące koszty utrzymania szpitala.
Kolejne zadania w Szpitalu Psychiatrycznym to rozbudowa Izby Przyjęć
i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

KSLP zaprasza
Radomskie Koło Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich zaprasza medyków na spotkania. Jak poinformowała przewodnicząca Koła Barbara Paczwa, 4 kwietnia br. w radomskiej katedrze zostanie odprawiona Droga Krzyżowa, prowadzona przez członków KSLP. Początek o godz. 17.00. 19 kwietnia (godz.17.30) w siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego przy ul. Prusa w Radomiu odbędzie się Spotkanie Wielkanocne, a w dniach od 22-24 maja br. członkowie i sympatycy KSLP wezmą udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę. Kolejny wyjazd jest planowany w czerwcu do Łagiewnik. Kontakt: bpaczwa@wp.pl