28 października 2015

Z Mazowsza

Siedlecka nagroda

Dr n. med. Kryspin Mitura, zastępca ordynatora Oddziału Chirurgii oraz koordynator Bloku Operacyjnego Szpitala Miejskiego w Siedlcach, znalazł się wśród laureatów „Aleksandrii” – nagrody prezydenta Siedlec.

Wręczenie nagród odbyło się 4 września w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, w ramach obchodów dnia miasta. Laureat został wyróżniony za wprowadzenie nowatorskich technik operacyjnych w siedleckiej placówce oraz za dorobek naukowo-badawczy, który istotnie zmienił oblicze polskiej chirurgii. Przyznawane od 1996 r. „Aleksandrie” są nagrodami honorowymi, nie wiążą się z gratyfikacjami. Prestiżowa nagroda przypomina swą nazwą XVIII-wieczny rozkwit miasta pod rządami księżnej Aleksandry z Czartoryskich Ogińskiej. Do tej pory wyróżniono nią 141 osób i instytucji, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. W roku bieżącym nagrodzono trzy osoby.


Nowy oddział i szkoła

Szpital Mazowiecki w Garwolinie zostanie rozbudowany o nową część szkolno-szpitalną.

Inwestycja, której koszt sięga 11,45 mln zł, w całości jest finansowana z budżetu województwa mazowieckiego. Umowę o jej realizację podpisano w pierwszych dniach września br. Prace będą prowadzone na terenie obecnego szpitala, a w ich wyniku powstanie nowoczesny kompleks szkolno-szpitalny z salą gimnastyczną i pomieszczeniami zaplecza. W nowym budynku znajdzie miejsce Zespół Szkół Specjalnych nr 2, działający przy szpitalu. Przeniesiony zostanie do niego również Oddział I Dzienny Logopedyczno-Foniatryczny, którego obecna lokalizacja nie spełnia wymogów nakładanych przez przepisy dotyczące placówek służby zdrowia. Siedziba oddziału jest w złym stanie technicznym, a częste awarie instalacji i energochłonność podwyższają koszty utrzymania. W ramach inwestycji rozebrane zostaną dwa najbardziej wyeksploatowane pawilony i budynek hydroforni, nastąpi przebudowa sieci gazowej, wodociągowej i sanitarnej, powstaną również wewnętrzne drogi, podjazdy i dojścia. Zakończenie rozbudowy planowane jest na sierpień 2016 r.


LPR w Sokołowie

W Sokołowie Podlaskim będzie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jej powstanie ma związek z planowanym zakupem czterech nowych śmigłowców. O decyzji utworzenia kolejnych baz LPR na terenie kraju poinformował w lipcu br. wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Podał, że znajdą się w województwach: mazowieckim, opolskim, wielkopolskim i lubuskim. Ich rozlokowanie ma wypełnić białe plamy na mapie zasięgu oddziaływania dotychczasowych baz. W przypadku wschodniego Mazowsza mówiło się początkowo o Siedlcach lub powiecie siedleckim, względnie o Radomiu. Baza w Sokołowie Podlaskim ma powstać na terenach przejętych przez powiat od Agencji Nieruchomości Rolnych, co zostało poprzedzone podjęciem stosownych uchwał przez lokalne władze w ostatnich dniach sierpnia. Sokołowska baza LPR pozwoli skrócić czas dotarcia do osób poszkodowanych, a obsługiwać będzie teren w promieniu około 100 km od miasta.


Konieczna dalsza opieka

Z inicjatywy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego powstał katalog dobrych praktyk, dotyczących postępowania personelu szpitali w przypadkach utraty ciąży przez pacjentkę.

Celem opracowania dokumentu „Niekorzystne zakończenie ciąży. Rekomendacje postępowania z pacjentkami dla personelu medycznego oddziałów położniczo-ginekologicznych województwa mazowieckiego” jest wprowadzenie do praktyki szpitalnej zasad opieki nad matką oraz postępowania zapewniającego możliwość pożegnania się z dzieckiem. Zalecenia zostały przygotowane z inicjatywy wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, pod kierunkiem: prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Czajkowskiego – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pe-rinatologii, dr hab. n. med. Bronisławy Pietrzak – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie położnictwa i ginekologii, Elżbiety Nawrockiej – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie zdrowia publicznego, Jagody Miszewskiej i Ivetty Biały z Biura Wojewody, Bożeny Cieślak-Osik – psychologa w Szpitalu Klinicznym im. Księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie, oraz ks. Karola Alexandrowicza – kapelana w Szpitalu Klinicznym im. Księżnej Anny Mazowieckiej. Pierwsza ocena funkcjonowania zaleceń, wraz z naniesieniem uwag osób je stosujących w szpitalnej praktyce, dokonana będzie po sześciu miesiącach. Zalecenia są sukcesywnie przekazywane do wszystkich 52 oddziałów położniczo-ginekologicznych na Mazowszu.

pk


Ślimakowe rytmy

Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny i techniki nawet poważne problemy ze słuchem przestają być przeszkodą w profesjonalnym zajmowaniu się muzyką lub wokalistyką. Udowodniono to na I Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu. Festiwal, zorganizowany przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, zgromadził uczestników z wielu krajów, w wieku od lat 8 do 69. Prezentowali swoje umiejętności wokalne i instrumentalne, wykonując repertuar od klasyki przez muzykę latynoską po ciężki rock.
Festiwal był pokazem możliwości osób, które po wszczepieniu implantu słuchowego mają doskonały słuch muzyczny i mogą realizować swoje życiowe pasje.

mkr


Choroba nie tylko królów

Hemofilia jest jedną z najwcześniej opisanych chorób w historii. Sławna stała się dlatego, że na przełomie XIX i XX w. chorowało na nią kilkunastu członków rodzin królewskich w Europie, w tym carewicz Aleksy, stracony razem z rodziną małoletni syn ostatniego cara Rosji Mikołaja II.
Hemofilia nie występuje zbyt często. W polskim rejestrze chorych, prowadzonym od 1991 r., zarejestrowano 4227 zachorowań (do 2011 r.). Hemofilia A występuje w Polsce sześć razy częściej niż B. Ciężka postać choroby dotyka około połowy pacjentów.
Leczenie substytucyjne polega na wstrzykiwaniu dożylnie koncentratów – czynników krzepnięcia. Uzyskiwane były początkowo z ludzkiego osocza lub metodami inżynierii genetycznej. Najnowsze koncentraty trzeciej generacji produkowane są już bez użycia białek ludzkich i zwierzęcych. Gwarantuje to ich czystość. – Zaletą rekombinowanych czynników krzepnięcia jest możliwość modyfikowania ich budowy – mówi prof. Krystyna Zawilska, przewodnicząca Grupy ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. – Wtedy nie powstają inhibitory (przeciwciała) tworzące się w organizmie na skutek wprowadzania obcego białka. Można także wydłużać czas ich działania. Zamiast co dwa dni podaje się je co trzy lub raz w tygodniu.
Narodowy Program Leczenia Hemofilii i Pokrewnych Skaz Krwotocznych powstał w 2001 r. Do dziś nie udało się zrealizować wszystkich jego założeń, m.in. utworzenia w całym kraju wojewódzkich ośrodków dla dzieci i dorosłych, gwarantujących całodobową opiekę. Brakuje też placówek oferujących wszechstronną opiekę, np. stomatologa, psychologa, specjalisty chorób zakaźnych. Jednym z ważniejszych postulatów organizacji pacjentów jest przedłużenie czasu profilaktycznego podawania koncentratów czynników krzepnięcia do 26. roku życia. Obecnie pacjenci otrzymują je do 18. roku życia.

mkr

Archiwum