15 sierpnia 2013

O idei Międzynarodowego Festiwalu Filmów Medycznych Ryn 2013 dla 'Pulsu’

Międzynarodowy Festiwal Filmów Medycznych w Rynie organizowany jest po raz pierwszy. To sympozjum naukowe, przeznaczone dla lekarzy wielu specjalności, m.in.: lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, internistów, chirurgów, ginekologów, urologów, ale także rehabilitantów, pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów medycznych. Cel spotkania stanowi upowszechnienie technik chirurgicznych, endoskopowych, sposobu przeprowadzania rehabilitacji pourazowej i kardiologicznej w formie prezentacji filmowych z komentarzem autorskim prelegentów.
Idea festiwalu powstawała przez wiele lat i była związana z moimi zamiłowaniami do chirurgii laparoskopowej, a laparoskopia to operacje z zastosowaniem toru wizyjnego. Stąd też łatwość tworzenia dokumentacji filmowych, które – potem odtwarzane – są cennym materiałem naukowym. Umożliwia to analizowanie całych operacji i zabiegów endoskopowych lub ich fragmentów wielokrotnie.
Nie tylko przeprowadzanie operacji, ale także analiza ich zapisów (filmów z operacji), stanowi dla mnie i wielu chirurgów niezwykle cenny materiał szkoleniowy. Te nasze doświadczenia chcemy przekazać innym.
Kolejnym, niezwykle ważnym elementem idei festiwalu jest możliwość organizacji spotkań tematycznych, w formie szkoleń za pomocą przekazu filmowego – przez telewizję, a w szczególności przez Internet. To wielka szansa. I tu wkracza e-learning – coraz popularniejsza forma kształcenia. Ma wiele zalet, które coraz bardziej doceniamy: oszczędza czas poświęcany dotąd na podróże na konferencje i jest ekonomiczna, bo nic nie kosztuje. Ma jednak pewną bardzo poważną wadę – brak bezpośredniego kontaktu z mistrzem. I o tym my wszyscy, zabiegowcy, wiemy. Pragniemy temu zaradzić. Ma temu służyć wykład filmowy, będący namiastką kontaktu bezpośredniego, i możliwość zadawania pytań zaraz po zabiegu, przez Internet, temu, kto daną procedurę prezentuje i omawia w otoczeniu słuchaczy. W czasie festiwalu planujemy również prezentacje nowych technologii wprowadzanych szerokim frontem do medycyny, które mają być pomocne w codziennej pracy lekarskiej.
Bardzo cieszy, i jest dla organizatorów ogromnym zaszczytem, że swoim patronatem honorowym objęli festiwal J.M. Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk oraz prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie kolega Mieczysław Szatanek.
Przedsięwzięcie będzie cykliczne i mam nadzieję, że w przyszłości okaże się znaczącym elementem kształcenia ustawicznego lekarzy i lekarzy dentystów w ramach Wirtualnego Uniwersytetu Medycznego, którego utworzenie planujemy po festiwalu. Oczekujemy dużego zainteresowania, o czym już świadczą liczne zgłoszenia udziału w imprezie, która rozszerzy i uatrakcyjni kształcenie przez wprowadzenie najnowszych technik.
Uroku festiwalowi dodaje kultowe miejsce, jakim jest Zamek Ryn, gdzie będą organizowane nasze spotkania. Serdecznie zapraszamy!

Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Wróblewski
Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, prezes Fundacji Wideochirurgii

Archiwum