29 października 2021

Izbowe akcje, szkolenia, spotkania…

Z myślą o różnych grupach lekarzy należących do OIL w Warszawie poszczególne komisje i zespoły izby przygotowywały szkolenia online oraz stacjonarne dostarczające wiedzy przydatnej w codziennej praktyce medyków. W naszej ofercie w ostatnich tygodniach znalazły się także warsztaty i spotkania skoncentrowane na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Było również coś dla miłośników kultury oraz sportu.

Lekarz bezpieczny w sieci

Z myślą o wyzwaniach, jakie stawiają przed lekarzami nowe technologie, różnego typu zagrożeniach funkcjonowania w przestrzeni Internetu i nasilaniu się hejtu kierowanego do medyków Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zorganizowała szkolenie online „Lekarz bezpieczny w sieci”. Na kurs składały się wykłady w czterech blokach tematycznych prowadzone przez aktywnych w sieci lekarzy, specjalistów IT oraz prawników. Pierwsza część dotyczyła prowadzenia i wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej. Uczestnicy zapoznali się z zasadami jej funkcjonowania i zgłaszania zdarzeń medycznych oraz z przepisami dotyczącymi wystawiania e-skierowań. Druga część poświęcona była bezpieczeństwu w sieci i kształtowaniu właściwych nawyków korzystania z Internetu. Słuchacze dowiedzieli się, jak zminimalizować cyfrowe zagrożenia. W trzeciej części kursu zapoznali się z tematyką naruszania dóbr osobistych lekarza. Ostatnia część szkolenia zawierała omówienie sposobów reagowania lekarzy na internetowe ataki – zarówno na drodze postępowania przedsądowego, jak i powództwa cywilnego oraz karnego.

Pułapki telemedycyny

Dla praktyki lekarskiej istotne było również szkolenie online: „Pułapki telemedycyny”. Podczas kursu uczestnicy zapoznali się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi świadczenia usług medycznych za pomocą nowoczesnych środków komunikacji. Poruszono m.in. kwestie odpowiedzialności prawnej lekarza za prowadzenie i rezultaty wizyt medycznych odbywających się za pośrednictwem Internetu lub telefonu oraz ryzyka wynikającego z oferowania e- i telewizyt. Wyjaśniano, w jakiej mierze lekarz powinien korzystać z tych środków i jak prowadzić tego rodzaju konsultacje medyczne. Podczas wykładu omówiono także najczęściej popełniane błędy w zakresie tzw. telemedycyny.

Efektywne negocjacje

Dostrzegłszy ważną potrzebę lekarzy, szczególnie młodych, wkraczających na rynek pracy, oraz aktywnych zawodowo, pragnących realizować swoje zawodowe ambicje również w sektorze prywatnym, w ostatni weekend października izba zainaugurowała cykl szkoleń „Efektywne negocjacje”. Podczas trzydniowego kursu trener negocjacji biznesowych przybliżył uczestnikom zasady komunikacji biznesowej, wyjaśnił podstawy teorii negocjacji, zaprezentował metody rozwiązywania konfliktów i koncepcje procesu negocjacji. Uczestnicy mogli również wykorzystać zdobytą wiedzę dzięki omówieniu studiów przypadku oraz testów polegających na określeniu własnego stylu negocjacyjnego. Zajęcia listopadowe odbędą się 5–7.11, 19–21.11 i 26–28.11.

Przeciwdziałanie zaburzeniom snu

Lekarze naszej izby borykający się z różnego rodzaju zaburzeniami snu i rytmu okołodobowego mieli okazję udziału w wieczornym spotkaniu online z psychiatrą, specjalistą medycyny snu i terapii poznawczo-behawioralnej, organizowanym przez pełnomocnika ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów OIL. Uczestnicy zapoznali się z podstawowymi pojęciami i definicjami z zakresu medycyny snu oraz najważniejszymi kwestiami związanymi z produktywnym wypoczynkiem w kontekście pracy zmianowej. Podczas prelekcji poruszono również problem bezsenności oraz zaprezentowano sposoby jej leczenia. Spośród osób aktywnie uczestniczących w webinarium dwie otrzymały autorskie egzemplarze książki „Pokonaj bezsenność w sześciu krokach z terapią poznawczo-behawioralną”.

Szczepienia

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie dzięki współpracy ze szpitalem MSWiA zorganizowała dla swoich członków bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Wzięło w nich udział ponad 500 osób.

Szczepienia przeprowadzono na Stadionie Narodowym. Akcja rozpoczęła się 11 października, termin można było uzgodnić za pośrednictwem formularza na stronie internetowej izby lub telefonicznie.

Akcja „Szczepimy – chronimy” odbyła się czwarty raz. To jedno z działań naszej izby w ramach wsparcia dla lekarzy oraz propagowania idei szczepień w społeczeństwie. Akcję objęło patronatem Ministerstwo Zdrowia.

Oblicza bioetyki

Podczas szkolenia „Różne oblicza bioetyki” uczestnicy dowiedzieli się m.in., na jakie badania potrzeba zgody komisji bioetycznej, czym jest eksperyment medyczny, jakie kryteria formalne i merytoryczne bierze się pod uwagę, oceniając zgłoszony projekt, oraz kiedy komisja nie może zaopiniować proponowanego badania. Ponadto poruszono etyczno-duchowe kwestie opieki paliatywnej. Zwrócono uwagę uczestników na to, jakie dylematy bioetyczne rodzą się w kontekście opieki paliatywnej i jak skutecznie pomóc pacjentowi w stanie terminalnym.

Koroner

Z udziałem prawnika, psychologa oraz lekarza OIL zorganizowała kurs online dotyczący problemów związanych ze stwierdzaniem zgonów, ich rejestracją i wydawaniem aktów zgonu. Wykłady obejmowały trzy ważne aspekty pracy lekarza w obliczu śmierci człowieka. Podczas pierwszej prelekcji psycholog wyjaśniła uczestnikom, jak przygotowywać się do rozmowy z rodziną zmarłego – jak poradzić sobie z własnymi emocjami oraz reakcją rodziny zmarłego. Drugi wykład obejmował zasady stwierdzania zgonu, m.in. kiedy lekarz może wystawić kartę zgonu, a kiedy odmówić, w jakich sytuacjach zawiadomić organy ścigania. W ostatniej części kursu uczestnicy zapoznali się z regulacjami prawymi dotyczącymi pełnienia funkcji koronera.

Recepty

29września odbyło się szkolenie dla lekarzy seniorów w zakresie samodzielnego drukowania recept pro familia i pro auctore. Medycy biorący udział w szkoleniu po zapoznaniu się z instruktażem po raz pierwszy samodzielnie wydrukowali recepty w siedzibie izby. We wrześniowym numerze „Pulsu” opublikowaliśmy również przewodnik „Jak wydrukować receptę pro auctore i pro familia”.

Zdrowy kręgosłup

Obciążenia układu ruchu to problem, z którym borykają się lekarze różnych specjalizacji. Za nami cykl zajęć z fizjoterapeutami „Zdrowy lekarski kręgosłup”. Ćwiczenia, poprzedzone wstępem teoretycznym, odbywały się w siedzibie OIL w Warszawie w każdą październikową środę. Najpierw odrobina teorii, m.in. opis najczęściej występujących mechanizmów powstawania dolegliwości bólowych kręgosłupa, później praktyka. Prowadzący wykazali, jak wielką rolę odgrywa dobra stabilizacja ciała, nie zabrakło więc ćwiczeń wzmacniających gorset mięśniowy. Uczestnicy dowiedzieli się także, jak prawidłowo rozciągać się i jakie techniki relaksacji stosować. W czasie zajęć wykorzystano odpowiedni sprzęt – taśmy oporowe, rollery i piłki do automasażu.

Zdrowe posiłki

W minionym miesiącu lekarze OIL w Warszawie mieli okazję uczestniczyć w kolejnym spotkaniu z cyklu „Cztery pory smaku”. Wykładu lek. Alicji Baski, dyrektor organizacyjnej Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, można było wysłuchać za pośrednictwem platformy online. Podczas spotkania poruszano zagadnienie właściwych wyborów żywieniowych oraz planowania posiłków. Kolejne spotkanie z cyklu już 16 grudnia.

Sesja zdjęciowa

Z myślą o wizerunku lekarzy w profesjonalnych serwisach internetowych zorganizowaliśmy dla naszych członków sesję zdjęciową, która odbyła się siedzibie izby w przededniu Międzynarodowego Dnia Lekarza – 30 września.

W sesji wzięło udział prawie 20 osób. Każdemu z zapisanych na nią lekarzy fotograf poświęcił kilkanaście minut, co pozwoliło na przygotowanie paru wersji fotografii w różnych ujęciach. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie sesję portretową zaplanowała jako pierwsze wydarzenie w cyklu „Lekarz na nowoczesnym rynku pracy”. Zdjęcia w formie elektronicznej mogą być teraz wykorzystane np. na stronie internetowej placówki medycznej, w której pracuje medyk, w mediach społecznościowych, takich jak Znany Lekarz, LinkedIn, Golden Line, itp.

Muzyczne wytchnienie

20 października w Klubie Lekarza przy ul. Raszyńskiej odbył się koncert zorganizowany przez Komisję ds. Kultury ORL w Warszawie oraz Towarzystwo Lekarskie Warszawskie. Soliści scen polskich i światowych wykonali znane arie operowe i operetkowe. Mottem koncertu była muzyka, która przynosi ukojenie, uwrażliwia i dodaje sił.

Goście wysłuchali m.in. walca Julii z opery „Romeo i Julia”, pieśni „Słowik” Aleksandra Alabiewa i „Estrellity” Manuela Marii Poncego w wykonaniu dr Anny Kutkowskiej-Kass – solistki Opery Narodowej i lekarza pediatry. Arie operowe – arię Hrabiny z III aktu opery „Hrabina” Stanisława Moniuszki, arię Rusałki z opery „Rusałka” Antoniego Dworzaka i arię „Dziewczęta z Barcelony” z operetki „Clivia” Nico Dostala – zaśpiewała zaś Magdalena Pilarz-Bobrowska.

Gościem specjalnym był tenor Wiesław Ochman. Wykonał m.in. pieśń „Silenzio cantatore” skomponowaną przez Gaetana Lamę i „Guitarra romana” Claudia Villi, a w przerwach bawił publiczność anegdotami ze swojego życia osobistego i scenicznego.

Koncert zakończyło wspólne wykonanie pieśni neapolitańskiej „La Spagnola” Vincenza di Chiara przez artystów, którzy dwukrotnie bisowali, odpowiadając na entuzjastyczne brawa słuchaczy.

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią współpraca między OIL i TLW nabiera tempa. Komisja ds. Kultury wspólnie z TLW planuje kolejne imprezy dla lekarzy naszej izby.

Lekarski Runmageddon

Po raz kolejny nasza izba wystawiła drużynę w ekstremalnym biegu przełajowym Runmageddon. Podczas imprezy zorganizowanej 2 i 3 października w okolicach Zalewu Zegrzyńskiego lekarze i lekarki reprezentowali OIL w Warszawie na trzech dystansach: Intro (3 km), Rekrut (6 km) i Classic (12 km).

Dziesięcioosobowa reprezentacja izby na Runmageddonie pojawiła się już po raz trzeci. Jej przygotowaniem zajmuje się Komisja ds. Sportu ORL w Warszawie. OIL w Warszawie sfinansowała wpisowe lekarzy i koszulki sportowe.

Mistrzowskie pływanie

Po półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią 7–9 października rozegrano, jak zawsze perfekcyjnie zorganizowane, XVI Mistrzostwa Polski Lekarzy w Pływaniu.

Współzawodnictwo toczyło się w 13 konkurencjach, w różnych grupach wiekowych. Dzięki licznym zwycięstwom nasz skromny zespół po raz pierwszy wywalczył zaszczytne III miejsce wśród 11 reprezentacji okręgowych izb lekarskich. Serdecznie zapraszamy lekarzy z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie do startu w następnych zawodach, które odbędą się w kwietniu 2022 r. <

Oprac. ab, bh, mn, uwk i tz

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum