7 marca 2018

Z Mazowsza

Przychodnia w Mińsku Mazowieckim otwarta

4 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej przychodni przy ul. Kościuszki.

Inwestycja o wartości ponad 4,3 mln zł obejmowała gruntowną modernizację budynku przychodni oraz jego odnowienie. Ponadto placówka otrzymała nowe wyposażenie, m.in. system usprawniający obsługę pacjentów. Środki finansowe niezbędne do przeprowadzenia remontu pochodziły w większości z powiatu. Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia „Za zasługi dla ochrony zdrowia” przyznane przez ministra zdrowia dyrektorowi SPZOZ Arturowi Więckowskiemu, wicedyrektorowi SPZOZ ds. lecznictwa Mieczysławowi Romejko, wicedyrektorowi SPZOZ ds. administracyjno-eksploatacyjnych Czesławowi Mazkowi, przełożonej pielęgniarek przychodni SPZOZ Stanisławie Dzięcioł i kierowniczce specjalistycznej przychodni lekarskiej Janinie Wierzbickiej-Buczek.

Jubileusz WIML

15 stycznia odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 90-lecia Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej.

WIML został powołany 7 stycznia 1928 r. z rozkazu Józefa Piłsudskiego jako Centrum Badań Lekarskich Lotnictwa. Obecną nazwę otrzymał w 1958 r. Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej jest jednym z nielicznych w Europie ośrodków naukowo-badawczo-szkoleniowych i kliniczno-diagnostycznych, specjalizujących się w problematyce medycyny lotniczej.
W sferze klinicznej zajmuje się medycyną lotniczą, zwłaszcza w zakresie kardiologii, neurofizjologii, laryngologii i okulistyki. Dysponuje wyjątkową w skali europejskiej infrastrukturą badawczą, do której należą m.in. komory niskich ciśnień,
symulator GIRO-IPT, komora dekompresyjna, katapulta oraz jedna z najnowocześniejszych na świecie wirówek przeciążeniowych. Placówka dysponuje też systemami: oceny predyspozycji do zawodu pilota, zaawansowanej diagnostyki sprawności układu równowagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej pilotów, badań zaburzeń orientacji przestrzennej, monitorowania stanu psychofizycznego kierujących pojazdami. WIML, jako jedyny ośrodek w Europie Środkowo-Wschodniej, otrzymał certyfikat zgodności treningu lotniczo-lekarskiego ze standardami Sił Powietrznych USA. Na forum międzynarodowym instytut współpracuje z NATO i NASA, prowadzi też badania finansowane z różnych źródeł zewnętrznych, m.in. ze środków Unii Europejskiej.

Wyróżnienie dla Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej

Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk zdobył prawo posługiwania się europejskim znakiem Human Resources Excellence in Research.

Wyróżnienie odzwierciedla zobowiązanie instytutu do ciągłego doskonalenia polityki w zakresie zasobów ludzkich, zgodnie z Europejską Kartą Naukowca i Kodeksem Postępowania, zapewniając przejrzysty i sprawiedliwy proces rekrutacji pracowników naukowych, stabilność zatrudnienia i możliwość rozwoju kariery zawodowej.  Logo otrzymują europejskie instytucje.

Strategiczne dofinansowanie

Warszawskie placówki – Centralny Szpital Kliniczny MSWiA oraz Szpital Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej – otrzymają dofinansowanie projektów wzmacniających strategiczną infrastrukturę ochrony zdrowia w ramach Programu Infrastruktura
i Środowisko na lata 2014–2020.

W ostatnich dniach 2017 r. w Ministerstwie Zdrowia podpisano 21 umów o dofinansowanie z funduszy europejskich  projektów realizowanych ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość projektów wynosi ponad 250 mln zł, z dofinansowaniem wysokości 208 mln zł, które zostaną przeznaczone na wzmacnianie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA otrzyma prawie 20 mln zł, m.in. na przebudowę pomieszczeń Kliniki Ortopedii i Traumatologii oraz Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej i zakup ich wyposażenia: stołu operacyjnego ortopedycznego z kompletem przystawek, wieży artroskopowej, cyfrowego aparatu rentgenowskiego, narzędzi chirurgicznych, kardiomonitorów, laparoskopu, aparatów USG, histeroskopu, inkubatorów hybrydowych, respiratorów z opcją HFO. Szpital Anny Mazowieckiej otrzyma ponad 19 mln, m.in. na wyremontowanie Bloku Porodowego, Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka, Oddziału Położniczego i Ginekologicznego oraz zakup aparatu rentgenowskiego, trzech aparatów ultrasonograficznych, kompleksowego systemu nadzoru okołoporodowego, kardiomonitorów z centralą do intensywnego nadzoru pooperacyjnego, nowych łóżek porodowych, inkubatorów dla najmłodszych pacjentów i respiratorów.                                                                 pk

Ulica prof. Jana Nielubowicza

Na wniosek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Jan Nielubowicz, chirurg i transplantolog, rektor uczelni w latach 1981–1986, został patronem ulicy na warszawskiej Ochocie.

Ulica usytuowana jest między budynkami WUM i szpitalami klinicznymi w kampusie uniwersyteckim. Łączy ul. ks. Trojdena z pętlą tramwajową przy ul. Banacha. W styczniu minęła 52. rocznica pierwszej udanej transplantacji nerki w Polsce, którą wykonał prof. Nielubowicz.   mkr