13 grudnia 2019

Spotkanie z seniorami w Dziennym Domu Opieki Medycznej

W ramach kampanii #WspólneŚwięta zwracamy uwagę na samotność porzucanych seniorów, szukając rozwiązań. 10 grudnia wraz z przedstawicielami Urzędu m.st. Warszawy, wspierającego nas w tegorocznej akcji, odwiedziliśmy DDOM. Przełamujemy tabu, pokazując, że tego rodzaju placówki bywają wyjściem z sytuacji, gdy samodzielna całodobowa opieka nad seniorem nie jest możliwa.

Podczas zorganizowanego w DDOM spotkania lekarze z OIL w Warszawie przybliżyli ideę akcji oraz przywołali sytuacje z codziennej pracy. – Każdy lekarz, nawet najmłodszy, spotkał się z taką praktyką, że w okolicach Wielkanocy lub Bożego Narodzenia zwiększa się liczba przyjęć starszych osób, z reguły właśnie bez wskazań medycznych, odwodnionych, z odstawionymi lekami. Chcemy zdecydowanie podkreślić – ta akcja jest dla rodzin i dla pacjentów. Chcemy pokazać, że jest alternatywa, np. taka opieka wytchnieniowa – powiedział Paweł Doczekalski, przewodniczący Komisji Młodych Lekarzy ORL w Warszawie.

W szpitalach i poradniach na terenie województwa mazowieckiego rozwieszone zostały plakaty promujące kampanię. W ramach współpracy z Urzędem Miasta nasze plakaty wyświetlane będą na ekranach w środkach komunikacji miejskiej. Włodarze Warszawy podkreślają potrzebę uruchamiania placówek dających wsparcie seniorom i ich rodzinom. – Tworzy nam się ciekawy model opieki nad osobami starszymi, osobami z niepełnosprawnościami, w którym kluczowe rzeczywiście staje się zapewnienie wytchnienia opiekunom – stwierdził wiceprezydent m.st. Warszawy Paweł Rabiej. Jak w praktyce funkcjonują domy opieki medycznej, opowiadała dyrektor SZPZLO Warszawa-Wawer lek. Maria Aleksandra Kąkol. Zapowiedziała również uruchomienie w lutym nowego dziennego domu pomocy.

Lekarze zwracali uwagę m.in. na aspekt społeczny takich miejsc jak DDOM. – Tu są wspaniałe historie, tu są realne efekty. Pacjenci otrzymują tu wsparcie psychologiczne, rehabilitacyjne, a także możliwość kontaktu z rówieśnikami i podbudowują się emocjonalnie, czego wpływ na ich zdrowie jest po prostu bezcenny – podsumował Michał Matuszewski, członek Komisji Młodych Lekarzy.

Po części konferencyjnej miało miejsce spotkanie z podopiecznymi placówki. Lekarze z naszej izby wręczyli im upominki oraz złożyli życzenia świąteczne.

Kolejne planowane przez nas spotkanie z udziałem mediów to śniadanie prasowe 17 grudnia,
w którym wezmą udział zaproszeni eksperci i reprezentanci instytucji mogących pomóc osobom starszym i ich opiekunom.

W ramach kampanii publikujemy materiały wideo. Pierwszy przygotowany przez nas film składa się z wypowiedzi młodych lekarzy i lekarzy seniorów. Zamieszczony jest na izbowej stronie internetowej. Dostęp do niego możliwy jest również poprzez znajdujący się przy artykule kod QR. Drugi film, zawierający m.in. poruszające i szczere wypowiedzi dzieci o babciach i dziadkach, zaprezentujemy podczas śniadania prasowego. 

Renata Jeziółkowska

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum