2 marca 2021

100 działań na 100 lecie aktywnego samorządu (cz. 2)

Kontynuujemy nasz tegoroczny cykl polegający na przedstawieniu w każdym z 10 numerów „Pulsu” 10 inicjatyw na 100-lecie samorządu lekarskiego. Czas na drugą dziesiątkę, na którą składają się m.in. akcje, szkolenia, warsztaty i konkursy. Izba nie tylko dba o bezpieczeństwo i zdrowie lekarzy, ale również wspiera ich oraz stwarza im możliwości pogłębiania wiedzy, rozwijania zainteresowań kulturalnych i sportowych.

1. OC w składce. Izba proponuje każdemu członkowi przystąpienie do programu ubezpieczenia OC w ramach lekarskiej składki (bez dodatkowych opłat). Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla lekarzy. Po przystąpieniu do programu należy ubezpieczenie odnawiać co roku (przystąpienie oraz odnawianie nie następują automatycznie). Obecnie ubezpieczonych w ramach „OC w składce” jest 15 178 lekarzy z OIL w Warszawie. Więcej na str. 1.
  2. „Lekarz doktorem” to szkolenie, które nasza izba zorganizowała, by przybliżyć lekarzom ważne informacje o tym, jak wygląda droga do uzyskania stopnia doktora nauk medycznych. Na kurs online zapisało się 500 osób. Już dzień po rozpoczęciu zapisów wszystkie miejsca były zajęte.
  3. Dla stomatologów Komisja ds. Lekarzy Dentystów przygotowuje cykl szkoleń. Pierwsze odbędzie się 20 marca – w ramach Światowych Dni Jamy Ustnej, z udziałem wykładowców z WUM. Zapisy i szczegóły: skanuj kod QR. 17 kwietnia i 15 maja zaplanowane są konferencje naukowo-szkoleniowa we współpracy z PTS. 22 maja wraz z PTS przygotowujemy konferencję dotyczącą stomatologii dziecięcej. Informacje o zapisach na wymienione i inne kursy oraz szczegóły dotyczące programu będziemy publikować na bieżąco.
  4. Zorganizowaliśmy akcję szczepień donosowych przeciwko grypie dla dzieci lekarzy i lekarzy dentystów z naszej izby. Zgłosiło się 130 osób, które są systematycznie szczepione. Szczepionki dostarczyła Agencja Rezerw Materiałowych, a szczepienia (dwie dawki) wykonuje przychodnia wchodząca w skład Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Mokotów. Szczepienia donosowe dla dzieci izba organizowała pierwszy raz. W kolejnych sezonach planujemy następne akcje, licząc, że przekazanie szczepionek przez ARM (od lutego Rządową Agencję Rezerw Strategicznych) będzie szybsze i sprawniejsze, co pozwoli zaszczepić większą liczbę osób.
  5. Komisja ds. Kultury organizuje dwa konkursy. Temat dorocznego konkursu literackiego „O złote pióro Asklepiosa” brzmi: „Lekarz w czasie pandemii”. Prace, zarówno poetyckie, jak i prozatorskie, można nadsyłać do 31 maja. Pracy lekarza w czasie pandemii dotyczy także konkurs fotograficzny. Termin nadsyłania zdjęć upływa 31 marca. Regulaminy i zasady konkursów opublikowane są na stronie internetowej izby, kod QR umieszczony został na grafikach na str. 12 oraz 51.
  6. OIL Sport Start to jeden z trzech programów Komisji Sportu. Dwa pozostałe opisujemy w kolejnych punktach. Programy mają na celu wspieranie aktywności fizycznej w nowej, usystematyzowanej formule. W ramach „Startu” lekarze otrzymają dofinansowanie udziału w zawodach sportowych.
  7. OIL Sport Event umożliwia wsparcie finansowe, ale i organizacyjne lekarzy, którzy chcą organizować lub współorganizować zawody sportowe lub imprezy sportowo-integracyjne.
  8. Celem OIL Sport Mistrz jest promowanie i docenianie lekarzy z sukcesami sportowymi. Dla najlepszych sportowców z naszej izby, wygrywających w lekarskich zawodach rangi krajowej i międzynarodowej, przewidziano nagrody w wysokości 2 tys. zł. Więcej informacji o wszystkich programach znajdą Państwo na str. 27–29.
  9. Warsztaty fotograficzne i literackie to propozycja Komisji ds. Kultury dla lekarzy z OIL w Warszawie, którzy chcieliby uczestniczyć w praktycznych zajęciach pod okiem profesjonalistów. Pierwsze warsztaty literackie zaplanowano na 3 marca, pierwsze fotograficzne – na 17 marca (należy przyjść z własnym aparatem). Zajęcia będą prowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego. W przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej nie wykluczamy przejścia na formę online. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy – telefonicznie (22 542 83 33) oraz przez stronę internetową naszej izby. Na stronie umieszczony jest harmonogram i szczegółowe informacje.
  10. Lekarze pragnący rozwijać się wokalnie mogą dołączyć do działającego przy OIL w Warszawie chóru Medicantus. Chór wznawia próby w siedzibie izby, prowadzone będą z zachowaniem reżimu sanitarnego. Kontakt telefoniczny: 22 542 83 30.