6 lutego 2018

IV Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne i nie tylko

Stomatologia

Wkrótce będziemy obchodzić jubileusz 30-lecia działania odrodzonego samorządu lekarskiego. Mija VII kadencja, niebawem wkroczymy w VIII. Wybraliśmy 201 delegatów na OZL, w tym 34 lekarzy dentystów z 19 rejonów wyborczych (na 48 stomatologicznych). W 16 rejonach wyborczych nie zgłoszono żadnego kandydata, a w 13, mimo zgłoszenia kandydatur, nie dokonano wyboru z powodu braku kworum, choć wystarczyło tylko włożyć kartę do głosowania do koperty i wrzucić list do skrzynki pocztowej. Taki rozwój sytuacji skłania do smutnej refleksji, że większość z nas woli narzekać, niż poświęcić chwilę, aby dać szansę tym, którzy chcieliby robić coś dla naszego środowiska.

Na początku VII kadencji Komisja ds. Lekarzy Dentystów określiła priorytety, do których zaliczyliśmy m.in. integrację środowiska, organizację nieodpłatnych szkoleń, współpracę z towarzystwami naukowymi i WUM. Jedną z form integracji, jaką oferujemy naszemu rozproszonemu środowisku, jest udział w mszy świętej z okazji dnia patronki lekarzy dentystów św. Apolonii. W 2018 r. msza odbędzie się 11 lutego, o godz. 17.30, w warszawskim kościele pw. św. Zygmunta na pl. Konfederacji 55. Po nabożeństwie mazowiecki duszpasterz służby zdrowia (od tego roku) ks. Władysław Duda zaprasza do Sali im. Świętej Rodziny na tzw. koleżeńską herbatę. Owocem naszej współpracy z WUM i warszawskim oddziałem PTS jest organizowanie m.in. obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, który obchodzimy 20 marca. W tym roku hasło przewodnie obchodów brzmi: „Say ahh – think mounth, think health”.

17 marca zapraszamy do Sali Paszkiewicza w Collegium Anatomicum WUM do udziału w sesji zatytułowanej „Postępowanie profilaktyczno-lecznicze w wybranych dziedzinach stomatologii”. Uczestnictwo w niej umożliwi uzyskanie 6 pkt. edukacyjnych.

Z kolei 20 kwietnia proponujemy wzięcie udziału w XI Konferencji „Zachód – Wschód” organizowanej z naszym udziałem przez WUM. Znakomici zagraniczni i polscy wykładowcy podzielą się ze słuchaczami swoją wiedzą o najnowszych osiągnięciach w stomatologii. O kolejnych szkoleniach będziemy informować w następnych numerach „Pulsu”.

Po raz czwarty zapraszamy Was, Szanowne Koleżanki i Koledzy, do wzięcia udziału w Mazowieckich Spotkaniach Stomatologicznych, które podobnie jak w latach ubiegłych (z wyjątkiem II edycji) zostaną zorganizowane w Serocku, w hotelu Narvil i potrwają od 15 do 17 czerwca. Jak co roku, zgodnie z postulatami osób, które wypełniły ankiety dołączone do materiałów konferencyjnych, wprowadzamy pewne modyfikacje. Zachowujemy tradycję nieobciążania uczestników spotkań kosztami organizacji merytorycznej części i proponujemy skorzystanie z jednego z dwóch pakietów: kawowo-obiadowego – w cenie 350 zł, która obejmuje poczęstunek kawowy w przerwach i dwa obiady, oraz noclegowego – w cenie 999 zł, która obejmuje dwa noclegi w pokoju dwuosobowym, udział w bankiecie (w piątek) i kolacji grillowej (w sobotę), poczęstunek kawowy w przerwach, dwa obiady. Wprowadzamy możliwość wzięcia udziału w samym bankiecie po uiszczeniu dodatkowej opłaty 300 zł. Nowością będzie w niedzielę (głównie dla gości nocujących) możliwość wzięcia udziału w przedpołudniowej sesji wykładowej poprowadzonej przez znakomitych specjalistów. Zasadnicza formuła wykładów nie ulega zmianie: trzy lub cztery sesje wykładowe będą prowadzone równolegle. Uczestnictwo w nich umożliwi lekarzom dentystom zdobycie około 20 pkt. edukacyjnych i zaktualizowanie wiedzy w wielu dziedzinach stomatologii. Przypomnimy (także w formie warsztatów) zawsze potrzebne i wymagające ciągłego uaktualniania informacje o udzielaniu pierwszej pomocy w gabinecie stomatologicznym oraz kwestie współpracy interdyscyplinarnej między lekarzami różnych specjalności. Omówione zostaną również zagadnienia prawne, których znajomość jest nieodzowna do bezpiecznego wykonywania zawodu lekarza dentysty i prowadzenia działalności gospodarczej (zasady pozyskiwania zgód pacjenta, jego prawa, np. prawo do intymności, zasady udostępniania dokumentacji medycznej w obliczu nowych przepisów dotyczących tajemnicy lekarskiej). W związku ze zbliżającym się nieuchronnie terminem obowiązkowego prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym wypisywania e-zwolnień, zagadnienia z tym związane zaprezentują uczestnikom znakomici wykładowcy uniwersyteccy: prof. M. Dominiak, prof. D. Olczak-Kowalczyk, prof. J. Pytko-Polończyk, prof. W. Zgliczyński, prof. J. Sokołowski, prof. J. Krupiński, prof. H. Skarżyński, dr hab. A. Mielczarek, dr hab. M. Zadurska, dr J. Kostrzewa-Janicka, dr K. Brus-Sawczuk i wielu innych. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo ma naszej stronie internetowej, w zakładce Komisji ds. Lekarzy Dentystów dotyczącej szkoleń.

Zapraszam szacowne grono Koleżanek i Kolegów lekarzy dentystów do skorzystania z przedstawionych propozycji. 

Z koleżeńskim pozdrowieniem

przewodnicząca Komisji ds. Lekarzy Dentystów