15 czerwca 2013

Kongres Polonii Medycznej w Krakowie

W maju br. do Krakowa przyjechało z całego świata ponad 900 lekarzy polskiego pochodzenia na VIII już Kongres Polonii Medycznej. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął prezydent RP Bronisław Komorowski. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odmówił udziału w Komitecie Honorowym, nie odmówili natomiast m.in.: marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Organizatorami spotkania były: Naczelna Izba Lekarska, Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych i Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie. Tej ostatniej należą się wielkie podziękowania za profesjonalizm, skuteczność i zaangażowanie w zorganizowanie – własnymi siłami – tak wielkiego przedsięwzięcia.
Ponieważ tegoroczny kongres był także okazją do spotkania z lekarzami pracującymi w kraju, jego nazwa została poszerzona o drugi człon: Światowy Zjazd Lekarzy Polskich – podkreśla prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych Marek Rudnicki (Chicago).
Prof. Andrzej Matyja, prezes ORL w Krakowie, zaznacza zaś, że drugim ważnym celem spotkania polskich lekarzy było uczczenie 120. rocznicy powstania (w 1893 r.) pierwszych izb lekarskich na ziemiach polskich – w Krakowie i we Lwowie.

egw