29 października 2015

Sport i kultura

Medigames 2015 oczami atlety

Tegoroczne Medigames odbyły się w irlandzkim Limerick.
Zorganizowano je w nietypowym terminie – w lipcu, i to prawdopodobnie było przyczyną niskiej frekwencji zawodników zarówno z Polski, jak i z pozostałych krajów.
Trochę szkoda organizatorów, bo pomysł umieszczenia zawodników igrzysk w kampusie uniwersyteckim, jak w wiosce olimpijskiej, ocenić należy bardzo wysoko. Atmosfera była doskonała, a bliskość aren sportowych ułatwiała dopingowanie kolegów startujących w innych dyscyplinach.
Pogoda sprzyjała startującym, ale deszcz w ostatnim dniu zawodów również im nie przeszkodził (szczególnie zaprawionym w znoszeniu kaprysów aury w czasie Igrzysk Lekarskich w Zakopanem).

Limerick to 70-tysięczne miasto z licznymi zabytkami (zamek króla Jana na zdjęciu), największym w Irlandii uniwersytetem i 10-tysięczną Polonią. Rodaków można było spotkać na każdym kroku i w każdym miejscu, nie tylko pracujących, ale także odpoczywających i uczących się.
Najliczniejszą grupę zawodników reprezentujących Polskę stanowili lekkoatleci (piłkarzy liczę jak jedną osobę), wystartowało także dwoje pływaków, tenisista stołowy i siatkarze.
W klasyfikacji medalowej polska ekipa zajęła 6. miejsce!
Oto medaliści:
lekkoatletyka – Sebastian Spaleniak, tegoroczny debiutant (kat. A) – 4 złote medale (rzut oszczepem, dyskiem, młotem oraz pchnięcie kulą); Konrad Bońda (kat. C) – 3 złote (rzut oszczepem, młotem oraz pchnięcie kulą) i brązowy (rzut dyskiem); Zenon Krukowski (kat. F) – 2 złote (rzut oszczepem, młotem) i srebrny (rzut dyskiem); Robert Gajda (kat. C) – złoty (bieg na 1500 m); Anna Michałowska (kat. A) – 2 srebrne (biegi na 400 i 800 m), 2 brązowe (biegi na 200 i 1500 m); Elżbieta Lorkowska (kat. D) – brązowy (rzut młotem);
pływanie – Robert Lorkowski (kat. D) – 4 złote medale (400 i 1500 m stylem dowolnym, 200 m – st. zmiennym, 50 m – st. grzbietowym), 2 srebrne (100 m – st. dowolnym, 50 m – st. motylkowym); Danuta Gojlik (kat. C, tegoroczna debiutantka) – złoty (100 m – st. klasycznym), srebrny (200 m – st. zmiennym), brązowy (800 m – st. dowolnym) oraz srebrny – w pływaniu w wodach otwartych (na 3 km);
tenis stołowy – Andrzej Bernatowicz – srebrny medal w deblu;
piłka nożna (drużyna 6-osobowa) – Medyk Zabrze – złoty medal (!);
siatkówka plażowa (na trawie) – Białystok – 3. miejsce.
Celowo nie podaję przynależności do izb lekarskich, gdyż uważam, że w Medigames wszyscy reprezentujemy Polskę, czyli Naczelną Izbę Lekarską. Chciałbym także wierzyć, że członkowie jej Komisji ds. Sportu znają większość medalistów.
Następne Medigames odbędą się w Mariborze (Słowenia), 28 maja – 4 czerwca.

Konrad Bońda

Zlot DoctorRiders

W lipcu w miejscowości Słok odbył się 11. Ogólnopolski Zlot Klubu Lekarzy Motocyklistów DoctorRiders. Klub działa przy OIL w Łodzi, powstał tylko rok później niż nasza Sekcja Motocyklowa DR. Przez te lata rozwinął się i niezwykle mocno integruje środowisko lekarskie.
Gościliśmy na ziemi bełchatowskiej, gdzie wokół ogromnej kopalni węgla brunatnego stworzono strefę ochronną obejmującą lasy i zbiorniki wodne, a nawet stoki z wyciągiem narciarskim. Tam DoctorRiders obradowali, zwiedzali obiekty przemysłowe i wypoczywali, ciesząc się obecnością przyjaciół i rodzin, które licznie przybyły na imprezę.
Było to prawdziwe święto ludzi na stalowych rumakach. Podczas uroczystej kolacji do klubu DoctorRiders został przyjęty członek Sekcji Motocyklowej DR z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, kolega Jan Bartłomiej Kowalski.

Krzysztof Sankiewicz

Plener Malujących Lekarzy

W Szelmencie, nad jeziorem Szelment Wielki, na Suwalszczyźnie odbył się w czerwcu 2015 r. XV Ogólnopolski Plener Malujących Lekarzy. Udział w nim wzięło 24 artystów. Z naszej OIL przybyło 13 koleżanek i kolegów.

Naszym miejscowym opiekunem był dyr. Janusz Orłowski, który zorganizował wycieczkę po okolicy.
Rozjechaliśmy się w pełni usatysfakcjonowani pobytem i dorobkiem (na wernisażu przedstawiono 120 prac).

Włodzimierz Cerański,
organizator pleneru

Wystawa Malarstwa Lekarzy

W maju br. w Klubie Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi odbył się wernisaż XIII Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa Lekarzy. Wzięło w niej udział 58 koleżanek i kolegów z prawie wszystkich izb. Warszawską OIL reprezentowało 16 artystów. Uroczystość otworzył wiceprezes ORL w Łodzi dr n. med. Lesław Jacek Pypeć. Od kilku lat prace ocenia profesjonalne jury, które przyznaje nagrody oraz wyróżnienia. W tym roku Srebrną Paletę przyznano naszej koleżance Annie Mendrek, Brązową – Wiktorii Mikulskiej, a wyróżnienia – Annie Boszko i Włodzimierzowi Cerańskiemu.
PS Zaapelowałem do koleżanek i kolegów artystów o ofiarowanie obrazów Głównej Bibliotece Lekarskiej. Prace zostałyby wystawione na licytację, a uzyskane pieniądze przekazane bibliotece, która boryka się z dużymi problemami finansowymi.

Włodzimierz Cerański,
przewodniczący Sekcji Malarskiej KKSiT ORL