28 września 2018

Jesienne refleksje

Na marginesie

Ewa Gwiazdowicz-Włodarczyk

redaktor naczelna

W październikowym „Pulsie” powracamy do wydarzeń sprzed roku, które relacjonowaliśmy na naszych łamach. W piętnastym dniu protestu rezydentów Łukasz Jankowski, wówczas wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, udzielił wywiadu („Puls” 11/2017), w którym powiedział m.in.: „Nasz protest przybrał formę manifestu ideowego. Zarzucano nam, że głodówką powinno się walczyć o ideały, ale przecież walczymy o ideały. Po kilku dniach protestu uwierzyliśmy, że potrafimy wywalczyć już nie tylko podniesienie wynagrodzeń, ale wprowadzenie całej idei zmian w ochronie zdrowia. (…) Nas spaja idea”.

Jakie efekty przyniosły protesty rezydentów, czy mogą oni mieć dziś satysfakcję  z podjętych wtedy trudnych działań? Przeczytamy o tym w niezwykle szczerej rozmowie z wiceprezesem ORL Jarosławem Bilińskim, w felietonie prezesa, a także w tekście Małgorzaty Soleckiej.

Nasza izba aktywnie uczestniczy w ważnych przedsięwzięciach środowiska lekarskiego, m.in. zainicjowała akcję promowania szczepień ochronnych. O akcji „Kocham, więc szczepię” i o swoim w nią zaangażowaniu z pasją opowiada przewodniczący Zespołu ds. Szczepień OIL w Warszawie Łukasz Durajski. Okazją do przypomnienia, jak ważne są szczepienia, był  IX Rodzinny Piknik Mazowieckiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania
Publicznego. Relację z tej imprezy zilustrowaną fotografiami czytelnicy znajdą w tym numerze. Z pewnością zachęci ona wielu do przybycia na przyszłoroczny piknik. Warto!

Ustawa „6 proc.” wywołuje nadal wiele wątpliwości. Do Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie lekarze nadesłali liczne pytania. Zostały zebrane i przesłane do Ministerstwa Zdrowia. Z odpowiedziami na nie warto się zapoznać. Unaoczniają bowiem stopień skomplikowania materii i przybliżają sposób postrzegania jej przez urzędników kreujących rzeczywistość ochrony zdrowia.

Przygotowaliśmy także materiały interesujące szczególnie dla lekarzy dentystów, piszemy bowiem o profilaktyce wad zgryzu, jak sprawdzają się w boju dentobusy, przekazujemy informacje od izbowej Komisji ds. Lekarzy Dentystów.

Polecamy również tekst, do którego nawiązuje ilustracja z okładki – „Słuchać ze zrozumieniem” – o często trudnych relacjach pacjenta z lekarzem. Dialog w gabinecie potrafi przybierać dziwne formy, winą za brak porozumienia, który niekiedy ma dramatyczne konsekwencje, nigdy nie można obarczyć tylko jednej strony. Każdy dorosły pacjent powinien zdawać sobie sprawę, że nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich mu zaszkodzi. Z kolei lekarz do swych licznych obowiązków powinien dorzucić jeszcze działania „dyplomatyczne”, jeśli chce, by kuracja była skuteczna. Musi nauczyć się sztuki perswazji, a także zaakceptować fakt, że do gabinetu przychodzić będą pacjenci oporni i ekscentryczni. Empatia jest mu niezbędna. Bez niej, wskutek podstępnego działania czasu, po latach zacznie jego pracy dominować zgubna rutyna. Negatywne skutki takiego stanu rzeczy dotkną przecież także lekarza. Najlepsze rezultaty daje mariaż zapału młodości z doświadczeniem. To truizm, ale warto przy tym pamiętać, że każdy z nas będzie kiedyś pacjentem.

Życzymy miłej lektury, bowiem każdy lekarz powinien nie tylko mieć szeroką wiedzę w swojej dziedzinie, lecz również być zorientowany w problemach środowiska, znać inne punkty widzenia wielu spraw dotyczących ochrony zdrowia, choćby się z nimi nie zgadzał.  <

e.gwiazdowicz@oilwaw.org.pl

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum