3 września 2018

Dziedzictwo

SMS z Krakowa

Wkraczam na grząski grunt genetyki, w myśl której dziedziczymy po przodkach od 40 do 60 proc. cech charakteru. Zastanawiam się zatem, czy nie tutaj należy szukać przyczyn naszych dzisiejszych sporów, także w skali populacji. Bo przecież mamy pod tym względem tradycje sięgające Krzywoustego.

A że pewniej niż na gruncie medycyny czuję się w polskiej literaturze, wspomnę, że w fundamentalnych arcydziełach poniekąd definiuje ona nasz narodowy charakter. Bo czymże w istocie jest „Pan Tadeusz”, jak nie historią sporu Horeszków z Soplicami, którzy zagarnęli po targowicy część rodowych dóbr sąsiadów. Tamten spór zakończył się matrymonialnie (małżeństwem Tadeusza z Zosią), co obecnie trudne jest do wyobrażenia.

Idąc dalej tropem literackim, zacytuję Stańczyka z „Wesela”: „Polska, swoi, własne łzy/ własne trwogi, zbrodnie, sny/ własne brudy, podłość, kłam;/ znam, zanadto dobrze znam”. Sto lat później K.I. Gałczyński w wierszu „La danse des Polonais” pisze o podziałach: „tutaj tuwimy, tam kadłubki”, i dalej: „kto na prawo, a kto a gauche”. Czyżby zatem winne były geny?

A w medycynie Krakowa liczne zmiany kadrowe. Przede wszystkim przechodzą na emeryturę znane w kraju postacie: prof. Aleksander Skotnicki – hematolog, erudyta, znawca problematyki Holocaustu; prof. Kazimierz Rembiasz – wybitny chirurg, od 2011 r. szef II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej CM UJ, tzw. czerwonej chirurgii (od koloru ceglastej fasady), wreszcie prof. Władysław Sułowicz – kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii (której nowoczesna siedziba też jest jego dziełem), wieloletni redaktor naczelny „Zeszytów Oświęcimskich” i „Przeglądu Lekarskiego”.

Odchodzi też z własnej woli ze stanowiska przewodniczącego Stowarzyszenia „Lekarze Nadziei” prof. Zbigniew Chłap, współzałożyciel odrodzonego samorządu, pierwszy przewodniczący Komisji Etyki NRL, uczestnik obrad podstolika zdrowia Okrągłego Stołu. Profesor pełnił tę rolę społecznie ponad ćwierć wieku, w roku jubileuszu 90-lecia postanowił nieco odpocząć.

Dla interesujących się mapą kadrową medycyny dodam, że stanowisko szefa wspomnianej chirurgii w Krakowie, z rekomendacji kierownictwa Collegium Medicum UJ, obejmuje prezes NRL prof. Andrzej Matyja.

Wreszcie, przechodząc na grunt krakowskiej izby lekarskiej, podkreślę, że rozmiar koniecznych zmian architektonicznych podczas remontu siedziby głównej w Krakowie okazał się znaczny. Gmach usytuowany w centrum miasta, na terenie przylegającym do dawnego nurtu Wisły, co rusz ujawnia niespodzianki. Koszty remontu nieuchronnie rosną, a termin jego ukończenia się oddala.

Zbliża się natomiast finał budowy nowego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (900 łóżek). To bezspornie największa w ostatnich latach inwestycja prozdrowotna w kraju. Szczegóły w następnym numerze „Pulsu”. 

Stefan Ciepły

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum