28 lutego 2024

Porozumienie

tekst Małgorzata Hnat

Porozumienie jest najlepszym dowodem na to, że samorząd lekarski i związek zawodowy mogą znakomicie się uzupełniać na polu ochrony praw lekarzy. OZZL dysponuje rozproszonymi oddziałami terenowymi, co ułatwia dotarcie do lekarzy i działanie w sporach z pracodawcą. Z kolei nasza izba ma doświadczenie w reprezentowaniu spraw lekarzy przed organami administracji publicznej – tak Piotr Pawliszak, prezes ORL w Warszawie, podsumował podpisanie dokumentu o współpracy między OIL w Warszawie a Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy Region Mazowiecki.

Podpisanie porozumienia odbyło się 2 lutego 2024 r. podczas spotkania, w którym udział wzięli: Piotr Pawliszak, prezes ORL w Warszawie, Joachim Budny, przewodniczący OZZL Regionu Mazowieckiego, a także Monika Potocka, rzecznik praw lekarza OIL w Warszawie.

Kluczowe kwestie, które zostały zawarte w dokumencie, to działanie OIL w Warszawie i OZZL na rzecz ochrony zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych interesów lekarzy oraz lekarzy dentystów. Celem współpracy jest zapewnienie wsparcia w dochodzeniu roszczeń, w walce z mobbingiem, dyskryminacją i szkodliwymi praktykami w miejscu pracy. Do ważnych aspektów porozumienia należy też zapewnienie efektywnej i sprawnej koordynacji działań w zakresie ochrony praw lekarzy.

Bardzo mnie cieszy, że OZZL i OIL w Warszawie nawiązują współpracę, ponieważ obecnie wspólne działanie środowisk medycznych jest nieocenione i niezwykle potrzebne. Tylko razem, w dobrej komunikacji, w sprawnej współpracy możemy zadbać najlepiej o losy koleżanek i kolegów lekarzy – powiedział po spotkaniu Joachim Budny, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego.

Monika Potocka również podkreśliła, że podpisanie porozumienia stanowi przełom we współpracy środowisk medycznych: – To pierwsze takie porozumienie między izbą a OZZL, czyli krok milowy. Do tej pory organizacje działały równolegle, obok siebie, niekoniecznie ze sobą współpracowały – podsumowała rzecznik praw lekarza.