10 listopada 2013

Niewydolność serca

W Polsce – według szacunkowych danych – liczba osób z niewydolnością serca wynosi około 1 mln. Rocznie umiera na nią prawie 60 tys. pacjentów, a choruje więcej niż na wszystkie nowotwory razem wzięte. Nie jest to tylko polska specyfika. Przewlekła niewydolność serca stanowi w krajach rozwiniętych pierwszą przyczynę hospitalizacji.
Jej powszechne występowanie jest – paradoksalnie – jednym z następstw rozwoju kardiologii. Żyjemy dłużej, m.in. dzięki skutecznemu leczeniu chorób układu krążenia. W wyniku stosowania nowoczesnej intensywnej terapii kardiologicznej chorzy w stanach ostrych: z zawałem serca, zatorowością płucną, zaburzeniami rytmu serca, przeżywają. Ale po jakimś czasie dochodzi u nich jednak do niewydolności serca. Wczesne i zaawansowane występowanie tej choroby, charakterystyczne m.in. dla naszej populacji, jest także efektem małej aktywności fizycznej, otyłości, palenia papierosów.
Tegoroczny Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbył się pod koniec września we Wrocławiu, przyjął jako temat przewodni hasło „Niewydolność serca – od prewencji do interwencji”.
W tym samym czasie firma Servier zorganizowała w wielu miastach kraju, w ramach Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjno-Profilaktycznej „Servier dla serca”, bezpłatne badania ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy i cholesterolu we krwi oraz pomiar wskaźnika BMI.

mkr

Archiwum