1 października 2013

Polsko-ukraińskie kontakty

W siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie 21 sierpnia br. odbyła się uroczystość wręczenia Medali im. Jerzego Moskwy: dr n. med. Annie Wajszczuk-Relidze oraz Raisie Pawlenko, dyrektor Narodowej Naukowej Biblioteki Medycznej Ukrainy w Kijowie.
W uroczystości wzięli także udział: Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu, członkowie Okręgowej Rady Lekarskiej oraz przedstawiciele wydawnictw medycznych.
To spotkanie było rezultatem ponadtrzyletnich kontaktów nawiązanych w 2010 r. z inicjatywy ORL, które pilotują Krzysztof Królikowski i Tadeusz Pawlikowski. W kijowskiej placówce powstał Dział Polskiej Książki Medycznej, do którego przesyłane są książki i czasopisma medyczne – dary poszczególnych wydawców. Z działu tego korzystają przede wszystkim polskojęzyczni studenci medycyny na Ukrainie. Do Kijowa wędrują także indywidualne dary. Jednym z nich była część księgozbioru prof. Zbigniewa Religi, z jego prywatnej kolekcji, oraz z biblioteki Śląskiej Fundacji Kardiologii w Zabrzu.
– Związki mojego męża z Ukrainą były szczególne. Szczycił się doktoratem honoris causa Lwowskiej Szkoły Medycznej, miał wychowanków pochodzących stamtąd. Jeden z nich dotąd pracuje w Zabrzu – powiedziała podczas uroczystości wdowa po prof. Relidze.
Kijowska biblioteka powstała w 1930 r., od 2006 ma status placówki narodowej. Zajmuje wspaniałą siedzibę w centrum miasta – odrestaurowany pałac rodziny Tereszczenko. Znajduje się w niej 1,5 mln woluminów, z czego 30 proc. w językach obcych. Tak duże zasoby zagranicznej literatury to efekt licznych kontaktów biblioteki z placówkami m.in. w USA, Kanadzie, a także z Wrocławia, Białegostoku, Katowic. Ogromna w tym zasługa Raisy Pawlenko, która kieruje biblioteką od ponad 30 lat. Jej związki z Polską również są wieloletnie. Na zaproszenie prof. Janusza Kapuścika, dyrektora Głównej Biblioteki Lekarskiej, była z rewizytą w Warszawie w październiku 1978 r. Do dziś wspomina radosną atmosferę naszej stolicy w dniu, gdy Karol Wojtyła został papieżem.
Kijowska biblioteka medyczna poza udostępnianiem zbiorów (71 tys. użytkowników) zajmuje się także gromadzeniem starodruków i eksponatów związanych z medycyną. Dysponuje m.in. XVI-wiecznym wydaniem dzieła Hipokratesa. Ma dział tłumaczeń, co roku organizuje sympozja naukowe, a także prowadzi własną działalność wydawniczą. Opracowuje i wydaje słownik biograficzny lekarzy ukraińskich. – Wiele w nim nazwisk lekarzy i naukowców Polaków i o polskich korzeniach – mówi Raisa Pawlenko. – Bowiem historia Ukrainy i Polski są ze sobą związane. Dlatego tak nas cieszy obecna współpraca.

mkr

Archiwum