7 lutego 2018

Goniec Medyczny

Straszenie lekarzy

Oskarżenia o nielojalność, straszenie niepodpisaniem umów o pracę lub ich zerwaniem, a teraz także grożenie uznaniem wypowiadania klauzuli opt-out za narażanie życia i zdrowia pacjenta. Tak dyrektorzy szpitali starają się zniechęcić lekarzy do pracy zgodnie z kodeksem pracy (czyli 37,5 godz. w tygodniu). „Każdy ma prawo wypowiedzieć z wyprzedzeniem umowę o pracę i powoływanie się na spowodowanie zagrożenia życia pacjentów nic tu nie zmieni” – twierdzi na łamach „Rzeczpospolitej” radca prawny Wojciech Kozłowski.

Zwrot pieniędzy za prywatne leczenie?

Prezes NFZ Andrzej Jacyna proponuje, by długość kolejki do lekarza została określona w ustawie. Gdyby pacjent czekał dłużej, mógłby skorzystać z leczenia prywatnego, a następnie żądać zwrotu pieniędzy.

„Puste” wizyty

Długie kolejki do operacji czy wizyt w przychodniach to nie tylko efekt niewydolnego systemu ochrony zdrowia. Problem osób, które nie zgłaszają się na wyznaczone wiele miesięcy wcześniej zabiegi, występuje w wielu szpitalach. Według statystyk Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim takich pacjentów jest aż 20 proc.

Pionierski zabieg

Pierwszy na świecie zabieg wewnątrznaczyniowego podania leku do złośliwego guza mózgu pod kontrolą rezonansu magnetycznego przeprowadzili specjaliści Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Guz u pacjentki wyraźnie się zmniejszył.

Obowiązkowe szczepienia we Francji

We Francji od 1 stycznia 2018 r. wszystkie dzieci mają być poddawane 11 obowiązkowym szczepieniom. Do tej pory nad Sekwaną obowiązkowo szczepiono przeciw dyfterytowi, tężcowi i polio. Teraz dodano 8 dodatkowych szczepień (m.in. przeciw krztuścowi, odrze, śwince, różyczce oraz zapaleniu wątroby typu B).

Uzależnienie od gier

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w planowanej na 2018 r. aktualizacji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób najprawdopodobniej uwzględni uzależnienie od gier. Będzie opisane jako rodzaj problemu z dziedziny zdrowia psychicznego – poinformował serwis CBS News.

Energetyki nie dla dzieci

Brytyjska sieć supermarketów Waitrose od marca tego roku nie będzie sprzedawała wysokokofeinowych napojów energetyzujących osobom poniżej 16. roku życia. Wprowadzenie zakazu jest reakcją na obawy dotyczące negatywnych skutków konsumpcji energetyków przez dzieci.

Google nauczyło sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja, której pierwotnym zadaniem była analiza obrazów w celu ich rozpoznawania, nauczyła się analizować struktury DNA pod kątem występujących w nich mutacji. W tym tygodniu ukazała się najnowsza wersja algorytmu – DeepVariant.

Polska Platforma Medyczna

Prezentacji dorobku polskiej nauki w dziedzinie medycyny, by ją popularyzować i np. wykorzystywać w praktyce, będzie służyć informatyczna Polska Platforma Medyczna, którą tworzy siedem uczelni medycznych i Instytut Medycyny Pracy.

Ile w Polsce jest szpitali?

Na koniec 2016 r. w Polsce działało 957 stacjonarnych szpitali ogólnych (ze 186,6 tys. łóżek) oraz 194 szpitale dzienne (z 1,2 tys. miejsc opieki dziennej). Takie dane przynosi GUS w raporcie „Zdrowie i ochrona zdrowia w 2016 r.”.

By wspomóc leczenie raka

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w exposé budowę Narodowego Centrum Onkologii.

Podobne opakowania leków

Farmaceuci ostrzegają, że podobieństwo opakowań różnych leków to ryzyko tragicznej pomyłki! Leki wydawane na receptę powinny mieć znaki graficzne wyraźnie je odróżniające, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko pomyłki przy wydawaniu – argumentują. Apelują o zmianę przepisów w sprawie opakowań.

Może pogarszać płodność mężczyzn

Czasopismo „Proceedings of the National Academy of Sciences” opublikowało pracę, z której wynika, że regularne i długotrwałe stosowanie ibuprofenu zakłóca czynność jąder, co może skutkować pogorszeniem płodności.

Pies bezbłędnie wykrywa raka

Nazywa się Liu i ma nadzwyczajne zdolności: węchem wykrywa nowotwory jeszcze przed badaniami medycznymi. To suka rasy owczarek niemiecki, służąca we włoskim wojsku. W ramach eksperymentu od 5 lat pomaga lekarzom w szpitalu w miejscowości Castellanza na północy kraju.

Najmłodszy wcześniak, który przeżył

Koreańscy lekarze utrzymali przy życiu dziewczynkę, która urodziła się cztery miesiące za wcześnie. Po 5 latach poinformował o tym „Journal of Korean Medical Science”. Elektroniczne zwolnienia lekarskie

Przez ostatnie 2 lata – od 1 stycznia 2016 r., lekarze wystawili 1,76 mln zwolnień w formie elektronicznej i 19–20 mln zwolnień papierowych. Od 1 grudnia 2017 r. medycy mogą łatwiej podpisywać e-zwolnienia przez kanał autoryzacji ZUS.

Goniec Medyczny jest elektronicznym biuletynem informacyjnym, wysyłam bezpłatnie trzy razy w tygodniu na blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego „Esculap” (www.esculap.com).
Dostęp do wszystkich materiałów i usług w „Esculapie” jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła.

Lek. Jarosław Kosiaty, redaktor naczelny „Esculapa”

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum