24 kwietnia 2019

Zachęcać do kolonoskopii

Rak jelita grubego to jeden z najważniejszych problemów w onkologii – podkreśla prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej i przewodniczący Krajowej Rady ds. Onkologii. – To także drugi po względem częstotliwości występowania nowotwór złośliwy u kobiet (po raku piersi), a trzeci u mężczyzn (po raku gruczołu krokowego i płuca). 

W Europie co roku raka jelita grubego wykrywa się  u ponad 400 tys. osób, a w Polsce taką diagnozę słyszy ponad 19 tys. pacjentów, ponad 12 tys. umiera.
Z wiekiem ryzyko rozwoju nowotworu wzrasta. Choroba częściej występuje po 45.–50. roku życia, najwyższy wskaźnik zachorowań notuje się u pacjentów, którzy przekroczyli 65 lat. Eksperci szacują, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa za mniej więcej dziesięć lat liczba zachorowań na raka jelita grubego w Polsce sięgnie 28 tys. rocznie.

Orężem medycyny w profilaktyce tego nowotworu jest kolonoskopia. Polacy poddają się jej niechętnie, mimo że badanie, jak podkreślają specjaliści, służy nie tylko diagnostyce, ale i leczeniu nowotworu we wczesnych fazach.

W Polsce realizowane są trzy programy badań przesiewowych wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Od 2000 r. osoby w wieku 50–65 lat mogą zgłaszać się do ośrodków wykonujących kolonoskopię bezpośrednio lub ze skierowaniem od lekarza POZ. Od 2012 r. działa również program obejmujący osoby w wieku 55–64 lata, oparty na imiennych zaproszeniach na wyznaczone w konkretnym terminie badanie. Ponadto od 2016 r. powadzony jest program finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, a w jego ramach badania wykonuje się na obszarach nieobjętych wcześniejszymi działaniami.

Niestety, blisko 70 proc. adresatów, do których kierowane są imienne zaproszenia, nie reaguje na otrzymany list i nie zgłasza się na badanie. Przyczyną tego stanu są m.in. błędy adresowe, ale również podejmowane przez zaproszonych decyzje o odłożeniu badania „na później”, a także strach przed badaniem i jego wynikiem.

Dzięki badaniom przesiewowym blisko 10 tys. Polaków uniknęło raka jelita grubego – argumentuje potrzebę edukacji społeczeństwa w zakresie profilaktyki onkologicznej prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii, kierownik Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Onkologii Klinicznej CMKP. Przypomina, że przez 15 lat w ramach programu wykonano 450 tys. kolonoskopii. – Nie powinno się jednak straszyć rakiem, trzeba znajdować hasła pozytywne, które zachęcą do działania.

Do poddania się kolonoskopii powinien przekonać pacjenta lekarz rodzinny. Wyjaśnić, na czym ona polega, jak się ją przeprowadza – tłumaczy dr n. med. Mariola Kosowicz, psychoonkolog z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. – Należy rozwiać wątpliwości pacjenta związane ze wstydem i obawą przed bólem.

Wokół kolonoskopii narosło wiele mitów. W konsekwencji większość społeczeństwa ma własne, często mylne wyobrażenie o przebiegu tego badania.
Jako lekarze przypominamy: profilaktyczna kolonoskopia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60
90 proc. W moim odczuciu strach czy wstyd nie mają racji bytu, gdy uświadomię sobie, że kolonoskopia może mnie uchronić przed zachorowaniem na raka – przekonuje prof. Jarosław Reguła.

„Kolonoskopia jest super” to hasło kampanii profilaktyczno-edukacyjnej, której celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie profilaktyki onkologicznej, a także przełamanie społecznego oporu i lęku przed badaniem. 

ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum