12 kwietnia 2017

Zbieramy podpisy

Drogie Koleżanki! Drodzy Koledzy!

16 lutego 2017 r. marszałek Sejmu zatwierdził przyjęcie złożonego przez Porozumienie Zawodów Medycznych projektu ustawy obywatelskiej w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia. Do 16 maja mamy czas na przekazanie do Sejmu co najmniej 100 tys. podpisów!

Projekt dotyczy wprowadzenia płac minimalnych. Zaproponowaliśmy dwie średnie krajowe dla lekarzy i lekarzy dentystów bez specjalizacji i trzy średnie krajowe dla specjalistów. W okresie prezesury w NRL Konstantego Radziwiłła takie właśnie kwoty były sugerowane. Teraz Ministerstwo Zdrowia zmieniło zdanie i proponuje: 1,02 średniej krajowej dla lekarzy bez specjalizacji i 1,21 dla specjalistów. W dodatku zarobki mają osiągnąć tę wysokość w ciągu 5 lat. Poszczególne związki zawodowe obliczyły współczynniki dla innych zawodów medycznych, o czym można szczegółowo przeczytać w projekcie ustawy na stronie: www.rezydenci.org.pl  Zwracamy się do Was z gorącą prośbą o aktywny udział w akcji! Wydrukowaliśmy w tym celu ulotkę w postaci tabeli, którą załączamy do bieżącego numeru „Pulsu”. Podpisać się może każdy obywatel Polski, który ukończył 18 lat. Nie zapomnijcie o współpracownikach, rodzinie przy wielkanocnym stole i Waszych pacjentach! Bardzo ważne, by nie wpisywać liczb porządkowych w tabelach i nie dopisywać poprawek – wiersz z przekreśleniem staje się nieważny, w związku z tym należy wypełnić poprawnie kolejny. Pozostałe uwagi dotyczące prawidłowego uzupełniania tabel można przeczytać na stronie: www.rezydenci.org.pl.

Po zebraniu podpisów należy wysłać je najpóźniej do 1 maja 2017 r. do Komisji ds. Warunków Zatrudnienia Lekarzy i Lekarzy Dentystów w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie (02-512 Warszawa, ul. Puławska 18).

Akcja już się rozpoczęła, więc nie licz na innych, po prostu wesprzyj projekt wypełnieniem minimum jednej tabelki!

Porozumienie Zawodów Medycznych