2 lipca 2021

Szkolenie dla lekarzy spoza Unii Europejskiej

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie 29 maja zorganizowała szkolenie dotyczące polskiego systemu ochrony zdrowia. Inicjatywa stanowi wyraz wsparcia izb lekarskich dla kompetentnych lekarzy z zagranicy.

182 lekarzy wzięło udział w kursie „Realia funkcjonowania polskiego systemu ochrony zdrowia dla lekarzy spoza UE”, który przeprowadzono online. Podczas wykładów uczestnicy mieli okazję zapoznać się z formalnościami, których należy dopełnić, podejmując pracę w Polsce, zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem samorządu lekarskiego, wymogami stawianymi przez Kodeks Etyki Lekarskiej, a także klauzulą opt-out.

Na zaproszenie izby część szkolenia poprowadzili goście z Ministerstwa Zdrowia. Małgorzata Zadorożna, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia, poruszyła temat tzw. uproszczonego trybu uzyskiwania PWZ.

MZ podaje, że do 24 maja w trybie uproszczonym wydało 189 decyzji o umożliwieniu wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty osobom spoza Unii Europejskiej. Zgodnie z danymi Zespołu ds. Rejestracji i Prawa Wykonywania Zawodu OIL w Warszawie od początku roku do końca maja do naszej izby wpłynęły 32 wnioski od lekarzy poza UE o PWZ.

Izba zorganizowała szkolenie dla lekarzy z zagranicy, gdyż po przejściu procedury formalnoprawnej mogą oni w przyszłości stać się nie tylko członkami OIL w Warszawie, ale też wsparciem dla przeciążonego z powodu braków kadrowych systemu ochrony zdrowia. Wprowadzenie lekarza w zagadnienia prawno-organizacyjne jest niezbędne na początku jego drogi zawodowej w danym systemie.

– Chcemy, by osoby decydujące się na pracę w Polsce robiły to w pełni świadomie, licząc się również z warunkami pracy i wymogami stawianymi lekarzom w naszym kraju. Istotne znaczenie szkolenia dla uczestników potwierdza bardzo duża liczba zadawanych przez nich pytań. W związku z szerokim odzewem koleżanek i kolegów lekarzy spoza Unii Europejskiej planujemy kolejne, podobne szkolenia – wyjaśnia Piotr Winciunas, przewodniczący Komisji ds. Rejestracji i Prawa Wykonywania Zawodu.

mn