21 marca 2009

Cogito

„Ta książka może wpłynąć na myśli całego pokolenia” – napisał we wstępie autor, Ernst Gombrich, urodzony w Wiedniu brytyjski historyk sztuki żydowskiego
pochodzenia.

„O sztuce” to obszerne dzieło z zakresu architektury, malarstwa i rzeźby. Autor snuje w nim rozważania na temat estetycznego oddziaływania sztuki na wrażliwość człowieka. Książka została u nas wydana w 2008 r. nakładem Wydawnictwa „Rebis”.
Podzielam myśl autora, że dobre książki rozwijają inteligencję czytelników, pogłębiają ich wiedzę o świecie
i drugim człowieku, a tradycja czytania, wyniesiona z domu, jest przekazywana następnym pokoleniom.
Z prawdziwą przyjemnością przyjęłam więc informację o ufundowaniu nowej literackiej Nagrody Mediów Publicznych pod nazwą „Cogito” w konkursie organizowanym pod patronatem Polskiego Radia i TVP. Szacownemu jury (6 osób) przewodniczyła ceniona i znana poetka, eseistka i tłumaczka Julia Hartwig (por. „Puls” nr 3/2004).
Nominowanych było 7 autorów i ich książki:
1. Andrzej Bieńkowski: „Sprzedana muzyka”.
2. Olga Tokarczuk: „Bieguni”.
3. Adam Zagajewski: „Poeta rozmawia z filozofem”.
4. Andrzej Mandalian: „Poemat odjazdu”.
5. Małgorzata Szejnert: „Czarny ogród”.
6. Piotr Matywiecki: „Twarz Tuwima”.
7. Franceska Michalska: „Cała radość życia”.
W tej kolejności fragmenty książek czytali aktorzy: Maria Seweryn, Jan Peszek i Jerzy Radziwiłowicz. Teksty były przeplatane muzyką (gra na flecie i harmonii) oraz śpiewem, m.in. Marii Peszek.
Julia Hartwig odczytała werdykt –
w pięknych słowach wyraziła aplauz dla Małgorzaty Szejnert i jej „Czarnego ogrodu”, eposu historycznego śląskiej społeczności.
22 września 2008 r. podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym
w Warszawie wyróżnionej autorce wręczono statuetkę i czek na sumę 200000 zł.
Myślę, że warte przeczytania są też „Cała radość życia” (powieść autobiograficzna opisująca przeżycia w Kazachstanie) i „Twarz Tuwima”.

W konkursie towarzyszącym, w którym na pozycje nominowane do nagrody „Cogito” głosowali internauci, najwięcej głosów oddano na książkę „Bieguni” Olgi Tokarczuk. Więcej informacji na ten temat na:http://www.nagrody-mediow-publicznych.pl

Archiwum