29 sierpnia 2014

Alergie, choroby płuc i inne wyzwania medyczne XXI w.

W maju zapoczątkowany został w Warszawie nowy cykl edukacyjny, zatytułowany „Alergie, choroby płuc i inne wyzwania XXI w.”. Jego inicjatorami byli: prof. Andrzej M. Fal – kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego, prof. Jerzy Woy-Wojciechowski – prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, i dr Piotr Dąbrowiecki – przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, oraz piszący te słowa.

Witając gości, prof. Woy-Wojciechowski przypomniał, jak długą historię ma PTL i w jaki sposób od 200 lat służy lekarzom. Sesję naukową rozpoczął wykład dr. Piotra Dąbrowieckiego z Poradni Domowego Leczenia Tlenem WIM na temat kompleksowej opieki nad chorym w zaawansowanym stadium POChP. Poza farmakoterapią chorzy ci wymagają przewlekłego podawania tlenu, fizykoterapii, rehabilitacji oddechowej, odpowiedniego żywienia, edukacji, wsparcia psychologicznego itp.
Wydarzeniem był wykład prof. Fala, który z wielką werwą przybliżył zagadnienie wziewnego stosowania leków, zwracając uwagę, jak duże znaczenie dla efektów stosowanego leczenia ma wielkość wdychanej cząsteczki, konstrukcja urządzenia służącego do podawania leków tą drogą i odpowiednie wyszkolenie chorego.
Joanna Mazurek z Zakładu Immunologii i Alergologii Klinicznej WIM omówiła ryzyko zapaleń płuc u chorych stosujących wziewne glikokortykosteroidy. Badania wykazały, że zbyt duże dawki niektórych leków zwiększają ryzyko hospitalizacji i zgonów spowodowanych pneumonią.
Na zakończenie Aleksandra Szczęsna, ordynator oddziału w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, bardzo przystępnie przedstawiła problem chemioterapii chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca w świetle nowego konsensusu z Lugano.
Warto organizować takie spotkania, gdyż są dobrze oceniane przez uczestniczących w nich lekarzy.

Tadeusz M. Zielonka
przewodniczący Warszawsko-Otwockiego Oddziału PTChP, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Archiwum