1 października 2019

Goniec medyczny

Wyrok skazujący za pomówienie lekarza utrzymany

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP Justyna Socha pomówiła epidemiologa dr. Pawła Grzesiowskiego o to, że jest lobbystą koncernów farmaceutycznych – uznał Sąd Okręgowy w Poznaniu. Sąd rozpatrywał apelację wniesioną przez obrońcę Sochy, która w styczniu przegrała proces wytoczony jej przez Grzesiowskiego. Uznano wówczas, że oskarżona „przekroczyła granice dozwolonej krytyki”, poniżyła lekarza w opinii publicznej i naraziła na utratę zaufania. Sąd skazał ją na 2 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz warszawskiego szpitala.

Lekarka shejtowana za opinię o otyłości

Neurolog, znana na Facebooku jako Doktor Agnieszka, opublikowała wpis, w którym przypomniała, że otyłość nie jest problemem wyłącznie estetycznym. Została za to ostro skrytykowana. „W imię poprawności politycznej mamy akceptować patologię?” – pyta retorycznie lekarka, która ostatecznie zdecydowała się usunąć kontrowersyjną wypowiedź.

Za atak na ratownika grozi mu 15 lat więzienia

W Sądzie Okręgowym w Łodzi rozpoczął się proces w sprawie ataku na załogę karetki. Pijany 37-latek usiłował dźgnąć nożem jednego z ratowników. W ostatniej chwili zareagował jego kolega. Tymczasem oskarżony tłumaczy, że… robił po prostu kanapki.

Mobberzy mogą spać spokojnie?

W ocenie szefa stołecznej izby lekarskiej Łukasza Jankowskiego, choć przybywa spraw związanych z mobbingiem i różnego rodzaju szykanami w ochronie zdrowia, sprawcy nadal mogą spać spokojnie. – Ofiary najczęściej zmieniają pracę. Lekarze już wiedzą, że możemy im pomóc, ale nadal problemem jest to, iż sami nie chcą się w to angażować. Wiele spraw załatwianych jest polubownie – mówi prezes Jankowski.

Lek. Jarosław Kosiaty, redaktor naczelny „Esculapa”

Goniec Medyczny jest elektronicznym biuletynem informacyjnym, wysyłanym bezpłatnie trzy razy w tygodniu pod blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego „Esculap” (www.esculap.com). Dostęp do wszystkich materiałów i usług w „Esculapie” jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła.