15 grudnia 2017

Na rzecz zdrowia

Profilaktyka

Promocja badań profilaktycznych umożliwiających wczesne wykrywanie chorób cywilizacyjnych to główny cel programu „Po pierwsze zdrowie”.  Jego pilotażowa edycja odbyła się podczas trasy koncertowej Polskiego Radia SA – „Lato z radiem”. W akcji wzięło udział ponad 70 specjalistów różnych dziedzin medycyny: otolaryngolodzy, audiolodzy, foniatrzy, periodontolodzy, okuliści, kardiolodzy, neurolodzy, chirurdzy naczyniowi, urolodzy, dermatolodzy. W różnych miejscach Polski przeprowadzili ponad 5 tys. konsultacji i badań. W przedsięwzięcie zaangażowało się środowisko medyczne, towarzystwa naukowe, instytucje, media i studenci. Akcji towarzyszyła medialna kampania informacyjna.

Podczas konferencji „Po pierwsze zdrowie – badania przesiewowe podstawą polityki zdrowotnej”, która odbyła się w Senacie RP 21 listopada 2017 r., posumowano pierwszy etapu programu. Jego pomysłodawca, prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, mówił, że doświadczenia zdobyte podczas akcji będą wykorzystywane przy podejmowaniu dalszych działań na rzecz wielospecjalistycznego, całorocznego wsparcia zdrowia obywateli. Profilaktyka zdrowotna powinna być powszechna i dostępna przekonywał.

Konferencja była okazją do przedstawienia wyników badań przesiewowych. Zaproszeni do debaty eksperci byli zgodni, że stan zdrowia Polaków jest zły, a wiedza społeczeństwa o sposobie, w jaki można wspierać własne zdrowie – niewystarczająca.

Prof. Grzegorz Opolski, kierownik Kliniki Kardiologii WUM, przestrzegał przed siedzącym trybem życia, który jest jednym z poważniejszych czynników  ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych. – 13 to średnia liczba zębów, które zachowuje Polak po 65. roku życia – mówiła prof. Renata Górska, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego,  podkreślając związek chorób przyzębia ze zdrowiem całego organizmu. – To przede wszystkim wynik złej higieny jamy ustnej.

Co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty – alarmowała prof. Iwona Grabska-Liberek, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, i wskazywała, że pacjenci zgłaszają się do lekarza zbyt późno, gdy choroby narządu wzroku są już zaawansowane.

20–25 proc. dzieci ulega poparzeniu słonecznemu w pierwszych 10 latach życia – informował prof. Sławomir Majewski, kierownik Kliniki Dermatologii i Wenerologii WUM, podkreślając znaczenie edukacji zdrowotnej w profilaktyce nowotworów skóry.

O właściwym odżywianiu się i ogromnej roli znajomości zasad dietetycznych mówił prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i  Żywienia. Przekonywał, że profilaktyka raka i otyłości jest możliwa.

Podczas debaty zostały poruszone również zagadnienia związane z profilaktyką urologiczną, neurologiczną i badaniami przesiewowymi w chirurgii naczyniowej i otolaryngologii.

Mężczyźni niechętnie chodzą do urologa –  mówił prof.  Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM. – Tymczasem po 40. Roku życia każdy mężczyzna powinien wykonać badanie PSA, a wynik musi zinterpretować urolog.

Prof. Maria Barcikowska, dyrektor Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, podała, że rocznie 60–70 tys. osób w Polsce doznaje udaru mózgu, 20 tys. z nich pozostanie niepełnosprawnymi. – Udar mózgu to stan zagrażający życiu – podkreślała. – Wyzwaniem dla organizacji  służby zdrowia są pacjenci z otępieniem, które jest stanem przewlekłym. 

– W przypadku zwężenia tętnic szyjnych istnieje ryzyko udaru niedokrwiennego – wyjaśniał prof. Piotr Andziak, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej CSK MSWiA
w Warszawie, i zaznaczał, że tętnica szyjna łatwo może być poddana badaniom skriningowym ze względu na swoje umiejscowienie i na powszechną dostępność USG.

Prof. Skarżyński przypomniał, że ponad 70 proc. populacji osób starszych ma problemy ze słuchem. – Dzięki badaniom przesiewowym skróciła się droga chorego od rozpoznania do wdrożenia leczenia specjalistycznego.

Musimy zachęcać Polaków do badania się – apelował marszałek Stanisław Karczewski i podkreślał, że należy motywować również lekarzy, samorządowców i media do udziału
w akcjach profilaktycznych. Wskazywał również rolę domu, szkoły, a nawet przedszkola w kształtowaniu nawyków zdrowotnych związanych z prawidłowym odżywianiem się, aktywnością fizyczną, higieną i unikaniem używek. Zwrócił też uwagę na znaczenie szczepień ochronnych. – Gdybyśmy się nie szczepili, musielibyśmy leczyć choroby, które zostały dawno wyeliminowane  – powiedział marszałek Karczewski.

Jako komentatorzy wystąpień eksperckich głos w debacie zabierali przedstawiciele mediów. „Puls” reprezentowała redaktor naczelna Ewa Gwiazdowicz-Włodarczyk. 

ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum