9 grudnia 2011

Koncert poznański

W październiku ub.r. odbyło się w Poznaniu spotkanie trzech lekarskich zespołów muzycznych. Jego celem był wspólny koncert w Kościele Farnym, gdzie w niedzielę wypełniająca po brzegi świątynię publiczność wysłuchała najpierw toccaty i fugi d-moll J.S. Bacha w wykonaniu Roberta Napieralskiego, następnie koncertu Chóru „Medicantus” Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, pod dyrekcją Beaty Herman, występu Chóru Wielkopolskiej Izby Lekarskiej prowadzonego przez Justynę Chełmińską i na koniec IV suity orkiestrowej „Mozartiana” Czajkowskiego znakomicie zagranej przez Polską Orkiestrę Lekarzy, wśród których nie zabrakło członków Orkiestry Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pod batutą Dobrochny Martenki. Był to historyczny, pierwszy koncert tego zespołu, w składzie którego znajdują się również absolwenci akademii muzycznych i którego istnienie, podobnie jak istnienie chórów przy izbach lekarskich, świadczy o bogactwie duchowym i kulturowym społeczności lekarskiej.
Na zakończenie koncertu, który prowadziła Katarzyna Bartz–Dylewicz, wszystkie zespoły wykonały wspólnie „Ave Verum” Mozarta. O wadze imprezy świadczyła obecność wśród publiczności najwyższych władz obu izb, których przedstawiciele wyrazili poparcie dla podobnych wydarzeń artystycznych i chęć pomocy w ich organizacji w niedalekiej przyszłości.

Beata Herman