28 sierpnia 2015

Personalne roszady w radomskich szpitalach

Tegoroczne lato przyniosło prawdziwą karuzelę kadrową w placówkach służby zdrowia. Zarówno Radomski Szpital Specjalistyczny, jak i Mazowiecki Szpital Specjalistyczny mają nowych szefów, przed którymi stoi niezwykle karkołomne zadanie poprawy fatalnej sytuacji finansowo-organizacyjnej obu lecznic.

Na początku lipca stanowisko stracił dyrektor RSzS.
Dlaczego prezydent Radomia zdecydował o zdymisjonowaniu Andrzeja Pawluczyka? „Za podstawę odwołania przyjęto ustalenie, że w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym nie są prowadzone skuteczne działania restrukturyzacyjne i inne naprawcze, zmierzające do poprawy wskaźnika płynności finansowej i zmniejszenia zadłużenia” – napisano w komunikacie biura prasowego Urzędu Miejskiego.
Wiceprezydent Anna Białkowska precyzowała później: – Płynność finansowa szpitala jest bardzo mocno zachwiana. Prognoza zadłużenia na 2015 r. wynosi prawie 16 mln zł. To zdecydowany wzrost względem roku 2014. Biegły rewident stwierdził, że szpital może funkcjonować, ale jego sytuacja finansowa jest bardzo trudna.
Dużym problemem placówki stały się m.in. wielomilionowe odszkodowania dla lekarzy, którzy upomnieli się o pieniądze należne im z tytułu porozumień zawartych w 2007 r., a słuszność ich roszczeń potwierdziły później sądy.
Nieoficjalnie podaje się jeszcze jeden powód zdymisjonowania Andrzeja Pawluczyka – po prostu były dyrektor uchodził za człowieka poprzedniej ekipy rządzącej Radomiem.
Szefem szpitala mianowano Marka Pacynę. – Będę kierował się dobrem pacjenta. Pacjent ma być oczkiem w głowie personelu – zapowiedział nowy dyrektor. – Postawiono przede mną zadanie wyprowadzenia na prostą placówki, której krzywa idzie w dół – stwierdził po objęciu stanowiska. Dodał, że ma już pewne spostrzeżenia i przemyślenia oparte na bogatym doświadczeniu zawodowym.
Marek Pacyna jest z wykształcenia ekonomistą. W przeszło czterdziestoletniej karierze zawodowej piastował już funkcję dyrektora radomskiego szpitala w latach 2001-2003. Później, do 2006 r., był dyrektorem delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia w Radomiu. Przez trzy i pół roku, w latach 2011-2014, zajmował stanowisko dyrektora szpitala w Kozienicach. Władze Radomia podkreślają, że zostawił tę placówkę w stanie znacznie lepszym niż była wtedy, gdy rozpoczynał w niej pracę.
Nie mniej trudne zadanie czeka Tomasza Skurę, chirurga i byłego dyrektora szpitala w Nowym Mieście, a od lipca nowego prezesa Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. Pod koniec czerwca rada nadzorcza spółki zdecydowała o odwołaniu Luizy Staszewskiej, która zarządzała placówką na Józefowie przez blisko dziesięć lat.
Choć nie podano oficjalnych przyczyn zmian kadrowych, nie ulega wątpliwości, że spowodowała je coraz gorsza sytuacja lecznicy. Apogeum stało się planowane przez poprzednią dyrekcję zawieszenie dwóch oddziałów: dziecięcego i wewnętrznego I.
Do personalnej rewolucji na Józefowie przyczynił się protest Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. Na ulice Radomia wyjechały samochody wożące billboardy z hasłami: „W szpitalu na Józefowie na internie jest 30 proc. mniej łóżek i 50 proc. mniej lekarzy w stosunku do potrzeb… ale władza jakoś się wyleczy. Marszałku Struzik – dlaczego Pan to robi radomianom?”.
Na wiosnę ponad 60 lekarzy z MSS wyraziło wotum nieufności wobec Luizy Staszewskiej oraz trzech dyrektorek. Czy nowy zarząd uspokoi nastroje? – Będziemy bardzo dokładnie przyglądać się działalności szefostwa placówki – zapowiada Julian Wróbel, szef OZZL w szpitalu na Józefowie i radomskiej delegatury Okręgowej Izby Lekarskiej. OIL była bardzo zaangażowana w rozwiązanie problemów szpitala na Józefowie. W lutym, z inicjatywy Andrzeja Sawoniego, prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej, do Radomia przyjechała wicemarszałek województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
Nowy szef MSzS, Tomasz Skura, był blisko dziesięć lat dyrektorem SPZOZ w Nowym Mieście. Jego kandydaturę na prezesa wskazał radzie nadzorczej Zarząd Województwa Mazowieckiego. Podjęto również decyzję o powołaniu Krzysztofa Zająca, prokurenta spółki i dotychczasowego dyrektora do spraw eksploatacyjno-administracyjnych, na stanowisko wiceprezesa.

Rafał Natorski

Archiwum