13 grudnia 2021

Interwencje rzecznika praw lekarza (grudzień 2021)

Szanowne Koleżanki i Koledzy Lekarze, jako rzecznik praw lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza, reprezentuję Wasze interesy na podstawie uchwały nr 471/P-VIII/19 z 17 kwietnia 2019 r., art. 2 ust. 2 oraz art. 5 pkt 14 ustawy o izbach lekarskich (DzU z 2019 r., poz. 965 ze zm.). Zgodnie z tym umocowaniem, podejmuję działania w naszych wspólnych interesach zawodowych.

Monika Potocka – rzecznik praw lekarza

Wielokrotnie wpływają do mnie prośby o pomoc lekarzy, którym NFZ nakazuje zwrócić refundację z odsetkami za leki przepisane pacjentom nieposiadającym ubezpieczenia. Ponadto na lekarzy nakładane są kary umowne z tytułu wystawienia recept osobie nieuprawnionej do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. W tej sprawie spotkałam się kilkakrotnie z dyrektorami właściwych departamentów NFZ. Tłumaczyłam im, że gdy lekarz już zakończył współpracę z danym podmiotem (co się często zdarza, ponieważ pracujemy w kilku instytucjach), nie ma dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta, a podmiot po zakończeniu współpracy nie zawsze chce tę dokumentację udostępnić lub jest ona niepełna.

W dodatku lekarz nie ma możliwości weryfikacji, czy podczas rejestracji pacjenta zostało sprawdzone w systemie jego ubezpieczenie lub czy złożył stosowne oświadczenie, zatem nie można obciążać lekarza odpowiedzialnością finansową za ewentualne błędy pracownika podmiotu leczniczego.

Moja argumentacja nie spotkała się ze zrozumieniem NFZ. W związku z tym, na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy z 15 lipca 1987 r. o rzeczniku praw obywatelskich (DzU 2020, poz. 627), zwróciłam się do PRO z prośbą o podjęcie działań w tej sprawie. Podkreśliłam, że NFZ nie przyjmuje do wiadomości, iż lekarz podejmujący współpracę z podmiotem leczniczym na podstawie umowy cywilnoprawnej nie jest świadczeniodawcą. To na podmiocie leczniczym spoczywa obowiązek sprawdzenia, czy zgłaszający się świadczeniobiorca jest uprawniony do korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Czekam na odpowiedź.

Podkreślenia wymaga fakt, że dopiero od 2017 r. wprowadzono system komputerowy, który weryfikuje ubezpieczenie pacjenta. Gdy pacjent jest nieubezpieczony, system powinien automatycznie uniemożliwić wystawienie recepty refundowanej. Uznać należy, że to na podmiocie leczniczym, który w tym przypadku był świadczeniodawcą, powinien ciążyć obowiązek przedłożenia Narodowemu Funduszowi Zdrowia dokumentów świadczących o tym, iż dana osoba była uprawniona do świadczenia zdrowotnego finansowanego ze środków publicznych. Ciężar ten przerzucany jest na lekarza, który nie posiadał ani dokumentacji medycznej, ani dokumentów sporządzanych podczas rejestracji.

Pamiętajmy, że NFZ ma prawo żądać od lekarza zwrotu nienależnej refundacji do pięciu lat wstecz, dlatego w swoim własnym interesie w umowach o współpracę zawieranych z podmiotami leczniczymi zamieszczajmy zapis, kto odpowiada za weryfikację ubezpieczenia pacjenta. Jeśli z jakiś powodów nie będziemy w stanie sprawdzić, czy pacjent ma ubezpieczenie, wspomniany zapis umożliwi nam odzyskanie kwoty ewentualnej kary pieniężnej i sumy zwróconej refundacji od podmiotu, z którym podpisaliśmy umowę.

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia życzę Koleżankom i Kolegom spokojnego spędzania czasu w gronie rodziny oraz siły i pogody ducha w nadchodzącym Nowym Roku 2022.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum