15 lutego 2008

Spotkanie z ratownikami TOPRa

15 listopada 2007 r. w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie odbyło się spotkanie z ratownikami Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (zapowiadaliśmy je w „Pulsie” nr 10/2007 – red.), zorganizowane przez OIL i Główną Bibliotekę Lekarską.

Z Zakopanego przybyli ratownicy: naczelnik TOPR Jan Krzysztof i dr Sylweriusz Kosiński – anestezjolog, jednocześnie pełniący funkcję dyrektora ds. leczniczych Szpitala Zakopiańskiego. W spotkaniu uczestniczyli również prof. dr hab. Piotr Małkowski, dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu, oraz Michał Jagiełło, nestor ratowników i były naczelnik TOPR, pisarz i historyk – kronikarz tatrzańskiego pogotowia.

Prelegenci zilustrowali swoje wystąpienia trzema filmami z autentycznych akcji ratowniczych w Tatrach. Jedna z nich była przeprowadzana z użyciem helikoptera, z udziałem owczarków alzackich – ratowników poszukujących poszkodowanych w lawinach. Niemożliwość lądowania helikoptera na grani zmusiła ekipę ratowników do wyskakiwania z maszyny. Sprzęt wyrzucany w plecakach, ludzie i psy skaczący na ośnieżony szczyt – wszystko to unaoczniło zebranym warunki ryzyka związane z akcją w górach.

Następnie Michał Jagiełło zaprezentował napisaną przez siebie książkę „Wołanie w górach” (siódme wydanie), przedstawiającą działalność grup GOPR i TOPR oraz najciekawsze i najtrudniejsze akcje ratunkowe, jakie przeprowadzono w Tatrach do końca 2005 r. Obecne wydanie przybliża także historyczne początki polskiego ratownictwa. Powściągliwa, niemal kronikarska narracja potęguje dramatyzm opisywanych wydarzeń. Książka jest pasjonującą lekturą. Uczy też pokory wobec gór i głębokiego szacunku dla ratowników górskich.
Długo jeszcze trwały rozmowy uczestników spotkania. Goście zostali przyjęci nadzwyczaj ciepło i serdecznie.

Michał Jagiełło, Aleksander Tulczyński