29 sierpnia 2014

Nagroda dla prof. Skarżyńskiego

Honorowy patronat nad plebiscytem „Gazety Wyborczej” i TVN „Ludzie Wolności” objął prezydent Bronisław Komorowski. Obok prof. Henryka Skarżyńskiego, tytuł Człowieka Wolności otrzymali: Lech Wałęsa – „Człowiek 25-lecia”, w kategorii „Społeczeństwo” – Jerzy Owsiak, „Biznes” – Solange i Krzysztof Olszewscy, „Sport” – Adam Małysz, „Kultura” – Krystyna Janda.
– Nie mieliśmy pieniędzy, ale mieliśmy poczucie odpowiedzialności i determinację – mówi prof. Henryk Skarżyński, zwycięzca plebiscytu, w kategorii „Nauka”.
Podczas uroczystości wręczenia nagrody profesor przypomniał wybitnych polskich lekarzy: prof. Franciszka Ksawerego Jawdyńskiego i prof. Jana Miodońskiego, którzy – dlatego, że Polska nie była wolnym krajem – nie zostali dostrzeżeni przez świat nauki, a wiedza o ich dokonaniach nie przebiła się do powszechnej świadomości. – My, przez ostatnie 25 lat, mieliśmy szansę być tam, gdzie chcemy, i robić to, co możemy. Myślę, że wielu ludzi nauki tę szansę wykorzystało i będzie dobrym symbolem Polski i Polaków na świecie – powiedział.
Prof. Skarżyński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych lekarzy w Polsce. Cieszy się opinią świetnego organizatora, naukowca, lekarza. Jego pasją jest otolaryngologia. Jako specjalista, który wykonał setki operacji wszczepienia implantów ślimakowych, ma też niejako związane z tym hobby – kolekcjonuje figurki ślimaków.
W 1989 r. profesor zakończył stypendium w Szpitalu św. Antoniny w Paryżu, gdzie asystował w operacjach wszczepiania implantów ślimakowych. Dwa lata później taką operację – u dorosłej osoby z całkowitą głuchotą – wykonał w Polsce. To był pierwszy tego typu zabieg w kraju. Potem przeprowadzał kolejne: u dorosłych, u dzieci, u pacjentów z całkowitą i z częściową głuchotą. Były nowatorskie operacje wszczepienia implantu ślimakowego do ucha środkowego i do pnia mózgu. W sumie pacjentów, którym zespół profesora wszczepił implant ślimakowy, jest około 4 tys.
Henryk Skarżyński wielką wagę przykładał do działania globalnego, stąd kolejne programy zdrowotne (np. unikalny w świecie program przesiewowych badań słuchu u noworodków, obejmujący całą populację dzieci, programy przesiewowe dla dzieci szkolnych), stworzenie Krajowej Sieci Teleaudiologicznej i Domowej Kliniki Rehabilitacji (program telekonsultingu dla pacjentów z problemami słuchu), doprowadzenie do podpisania międzynarodowych umów dotyczących diagnostyki, leczenia i rehabilitacji osób niesłyszących lub niedosłyszących.
Dzięki zaangażowaniu prof. Skarżyńskiego i jego zespołu opublikowanych zostało 2657 artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych, a 28 naukowców uzyskało habilitację z dziedziny medycyny, nauki o zdrowiu i nauk humanistycznych.

Justyna Wojteczek

Archiwum