2 czerwca 2017

Goniec Medyczny

Płatne egzaminy dla lekarzy

Za powtarzanie LEK i LDEK absolwenci medycyny zapłacą od tego roku 100 zł, za PES 700 zł. Urzędnicy mają nadzieję, że opłaty skłonią do nauki, zwłaszcza tych absolwentów medycyny i lekarzy, którzy podchodzą do egzaminów wielokrotnie. Rekordziści nawet po kilkanaście razy.

Szczepmy się!

Samorząd lekarski ściga lekarzy wspierających ruchy antyszczepionkowe i namawiających do nieszczepienia dzieci. Są już pierwsze wyroki dyscyplinarne w takich sprawach, a kolejne postępowania się toczą. Ruchy antyszczepionkowe w Polsce wygrywają, odra razem z nimi. Polska znalazła się w niechlubnej dziesiątce państw, do których wraca ta choroba. Na początku 2017 r. zanotowaliśmy dwa razy więcej przypadków niż w analogicznym okresie 2016 – wynika z danych European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC).

Fałszywki w legalnej dystrybucji

Skala fałszowania leków na świecie jest obecnie przerażająca. W Polsce jest w miarę bezpiecznie, ale tylko gdy mówimy o legalnej sieci dystrybucji, czyli aptekach – przyznaje prof. Zbigniew Fijałek z Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Smog wchodzi w krew

Mikroskopijne cząstki zanieczyszczeń są w stanie przedostać się z płuc do krwi i tkanek, co może sprzyjać chorobom serca i udarowi mózgu – donosi czasopismo naukowe „ACS Nano”.

Nierozpoznana astma lub alergia

Co druga osoba cierpiąca na astmę lub alergię w Polsce nie ma rozpoznanej choroby – alarmowali eksperci podczas warsztatów „Od alergii do astmy”, które odbyły się w Warszawie.

Mordowali chorych psychicznie

Podczas II wojny światowej w Polsce z rąk Niemców zginęło około 20 tys. osób chorych psychicznie. Nie pamiętamy o tych ofiarach – mówił dr Tadeusz Nasierowski podczas konferencji w Senacie.

Polski preparat w USA

W trzech ośrodkach w USA w marcu 2017 r. rozpoczęły się badania kliniczne polskiego preparatu na ostrą białaczkę szpikową – poinformowano na konferencji w Warszawie.

Prof. Chorąży odznaczony

Nestor krajowej onkologii, wybitny uczony prof. Mieczysław Chorąży, twórca polskiej szkoły biologii nowotworów, a także powstaniec warszawski i społecznik, odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego.

Nie wiedzą o tym, że są zakażeni

Od 50 do 70 proc. zakażonych wirusem HIV Polaków nadal nie zdaje sobie sprawy, że jest nim zainfekowanych. To najwyższy odsetek w Unii Europejskiej – powiedziała Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądźmy razem”.

Klauzula sumienia farmaceutów

Nieprowadzenie przez apteki sprzedaży niektórych leków z uwagi na powoływanie się przez farmaceutów na klauzulę sumienia jest sprzeczne z prawem – stwierdził rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Może powodować nowotwór

Po raz pierwszy we Włoszech sąd uznał, że zbyt częste korzystanie z telefonu komórkowego może powodować nowotwór złośliwy mózgu. W Ivrei, na północy kraju, sąd pracy przyznał rentę pracownikowi, który zachorował na nowotwór po 15 latach częstego i długiego używania komórki.

Rakotwórczy puder?

Ława przysięgłych w St. Louis (USA) przyznała 110 mln dol. odszkodowania kobiecie, która twierdzi, że zachorowała na raka z powodu używania pudru Johnson & Johnson. Firma zapowiedziała apelację.

Tykająca bomba osteoporozy

Bezmleczna dieta, coraz bardziej popularna wśród ludzi młodych, może przyczyniać sie do osteoporozy – alarmuje „BBC News”, powołując się na raport National Osteoporosis Society.

Doustna antykoncepcja a depresja

Doustne pigułki antykoncepcyjne negatywnie wpływają na nastrój, poczucie samokontroli i poziom energii, ale nie zwiększają częstotliwości objawów depresyjnych – informują naukowcy z Instytutu Karolinska (Szwecja) na łamach czasopisma naukowego „Fertility and Sterility”.

Gdy umiera mózg…

O śmierci mózgu będą orzekać dwaj lekarze specjaliści, a nie trzej, jak dotychczas – wynika przepisów, które weszły w życie. Dwaj lekarze będą także stwierdzać nieodwracalne zatrzymanie krążenia, jeśli od zmarłego mają być pobrane narządy.

Sprowadzili groźnego wirusa

Renomowany Instytut Pasteura potajemnie sprowadził do Francji śmiertelnie niebezpiecznego koronowirusa, który powoduje ciężką infekcję dróg oddechowych i niewydolność nerek – podaje dziennik „Le Parisien”, informując o wszczęciu śledztwa w tej sprawie.

Po udarze

Neuroprotektyna D1 pomaga chronić komórki nerwowe oraz komórki siatkówki po udarze niedokrwiennym mózgu – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „Cell Death and Differentiation”.

Goniec Medyczny” jest elektronicznym biuletynem informacyjnym, wysyłanym bezpłatnie trzy razy w tygodniu pod blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego Esculap (www.esculap.com). Dostęp do wszystkich materiałów i usług w Esculapie jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła.

Lek. Jarosław Kosiaty

redaktor naczelny Esculapa

 

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum