10 czerwca 2004

Sport

Radomski Klub Karate Okinawa Goju-Ryu
Jarogniew ŁYSAKOWSKI

Historia karate Goju-Ryu bierze swój początek na przepięknej wyspie, jaką jest Okinawa. Styl ten pochodzi w prostej linii od Ryu Ryuk Sensei. Uważa się jednak, że twórcą Goju-Ryu jest Chojun Miyagi Sensei, gdyż to on pierwszy usystematyzował styl, nazwał go i dzięki jego wysiłkom został on uznany przez japońskie Butoku Kai za sztukę wojenną.
Międzynarodowa Federacja Karate Okinawa Goju-Ryu (IOGKF) została założona w lipcu 1979 r. na spotkaniu w Poole, w Anglii, na pierwszym międzynarodowym gashuku (obozie szkoleniowym). Pierwotnym celem IOGKF było zachowanie, ochrona i propagowanie nauki oraz filozofii mistrza Chojuna Miyagi. Pozostało to głównym celem organizacji do dnia dzisiejszego. Aby to osiągnąć, każdego roku na całym świecie odbywają się seminaria i obozy szkoleniowe. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i determinacji mistrza Higaonny i starszyzny IOGKF liczy obecnie około 30 tysięcy członków w 30 krajach.

Mistrz Morio Higaonna, 8 dan, jest ogólnoświatowym instruktorem głównym i przewodniczącym IOGKF. Urodził się w 1938 roku w stolicy Okinawy (Naha). Mistrz Higaonna zaczął ćwiczyć karate, kiedy miał 14 lat. Jego nauczycielem został mistrz Annichi Miyagi, najbardziej zaangażowany i pojętny uczeń Chojuna Miyagi. Dzięki pilnej nauce i długim godzinom ćwiczeń mistrz Higaonna stał się jednym z najlepszych karateków Okinawy. W 1960 r. opuścił rodzinne strony, aby studiować ekonomię na uniwersytecie w Tokio. Szybko poznano się na jego talencie. Zaproszono go do nauczania tej sztuki walki. Przez drzwi jego Dojo przewijało się do 1000 uczniów dziennie. Obecnie mistrz Higaonna jest w San Marcos, w Kalifornii, gdzie dalej naucza i kultywuje tę sztukę walki.
Na początku lat 90. we Wrocławiu, dzięki dużemu zaangażowaniu senseja Ryszarda Szczepańskiego, udało się założyć pierwszy w Polsce Klub Karate Okinawa Goju-Ryu. Od tego czasu na terenie naszego kraju powstało wiele ośrodków zajmujących się propagowaniem tej sztuki walki, m.in. w Radomiu, Legnicy, Szczecinie, Słupsku. Głównym instruktorem w Polsce jest sensei Ryszard Szczepański, 2 dan.
Od 1993 roku w Radomiu kultywowaniem tej sztuki walki zajmuje się lek. med. Jarogniew Łysakowski. Przez radomski klub przewinęło się dużo młodzieży, ale jak to bywa przy tego rodzaju „sportach”, pozostało tylko paru najwytrwalszych. Ze względu na charakter pracy prowadzącego nie przyjmowano ostatnio nowych uczniów. Skupiono się na doskonaleniu technik tych, którzy już ćwiczą jakiś czas. Radomski Klub Karate Okinawa Goju-Ryu jest niewielki – stawia na jakość, a nie na ilość. Nie każdy jest przyjmowany. Kandydat nie może być karany, musi odznaczać się wysoką kulturą osobistą, mieć przynajmniej 15 lat, a w okresie próbnym musi udowodnić, że znajomość sztuki walki będzie wykorzystywał tylko do słusznych celów. Okinawa GojuRyu nie jest sportem; jest sztuką walki i sztuką życia.

MISIO

Lekarski Klub Jeździecki MISIO powstał w 2003 roku. Jego bazą jest Klub Jeździecki SZUMOWA w Bobrowcu k. Piaseczna.
Przez cały rok możemy uczyć się jazdy konnej od podstaw, a także doskonalić swoje umiejętności jeździeckie. Członkiem Klubu Jeździeckiego MISIO może zostać każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania – także dzieci i młodzież.
Deklaracje członkowskie – w Komisji Kultury, Sportu i Turystyki OIL w Warszawie, tel. (22) 822-36-86, e-mail: praca68@oil.org.pl

Jerzy Ostrowski

Archiwum