28 lipca 2004

Nowy minister zdrowia

11 czerwca br. nowym ministrem zdrowia został MARIAN CZAKAŃSKI – ekonomista, członek Rady Nadzorczej Orlenu, Powszechnego Banku Gospodarczego w Łodzi oraz PTE ING Nationale Nederlanden, były prezes Zarządu ING Banku Śląskiego. Ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki. Ma 58 lat.

Premier Marek Belka powiedział w dniu zaprzysiężenia rządu i powołania nowego ministra zdrowia, że „jest to człowiek w Polsce znany, był przez wiele lat prezesem jednego z największych polskich banków, jest menedżerem najwyższej klasy, a więc człowiekiem, jakiego w Ministerstwie Zdrowia najbardziej potrzeba”. Premier Belka przyznał, że znalezienie kandydata na nowego ministra zdrowia było trudne. Nieoficjalnie wiadomo, że wielu kandydatów odmawiało przyjęcia tego stanowiska. „Nie było łatwo, ale to dlatego, że szukaliśmy ludzi o określonych cechach i chcieliśmy, aby ministrem zdrowia była osoba inna, o innej charakterystyce, innym doświadczeniu życiowym, niż to było zwykle. Sytuacja w tym obszarze wymaga właśnie takich ludzi, którzy potrafią dobrze zarządzać, znają się na pieniądzach – to jest bardzo ważne, bo przecież dla służby zdrowia jest to kluczowa rzecz – i będą potrafili przeprowadzić przez najbliższy okres nasze schorowane zdrowie na lepsze drogi” – mówił na krótkiej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim.
Obejmując urząd, Marian Czakański powiedział, że kierowanie resortem zdrowia jest dotychczas jego największym wyzwaniem. Zdecydował się na przyjęcie funkcji szefa tego resortu, bo premier Belka i wicepremier Jerzy Hausner są dla niego autorytetami i ma do nich zaufanie. Dodał, że jest w dobrej kondycji, by wypełniać zadania w tym resorcie. „Premier o zdrowie mnie nie pytał. Zapewniam państwa, że w ostatnim miejscu pracy nie chorowałem ani jednego dnia. A nawet jak jestem chory, to pracuję, bo ta moja choroba mi nie przeszkadza w pracy” – powiedział minister. O problemach opieki zdrowotnej minister zdrowia nie chciał rozmawiać. Powiedział, że taka dyskusja może się odbyć minimum po dwóch tygodniach pracy.
14 czerwca premier Marek Belka osobiście wprowadził nowego ministra do resortu zdrowia. „Tego rodzaju nominacja jest bardzo na miejscu. Doskonale wiemy, co w służbie zdrowia szwankuje i co trzeba zrobić. Wiemy nawet, jak trzeba to zrobić” – powiedział M. Belka w Ministerstwie Zdrowia.
Wielkim zadaniem nowego ministra zdrowia – według premiera – będzie kontynuowanie prac nad proponowanymi przez rząd ustawami oraz uporządkowanie finansów i zarządzania w opiece zdrowotnej. Marek Belka podkreślił, że nowy minister zdrowia zna się na finansach i zarządzaniu. „Kierował wieloma potężnymi instytucjami, wie, jak kierować ludźmi, zna się na przepływach finansowych, co jest niezmiernie istotne dla funkcjonowania służby zdrowia. Resort zdrowia pośrednio lub bezpośrednio zarządza ponad 30 miliardami złotych w skali rocznej, to typowe ministerstwo gospodarcze” – powiedział premier w Ministerstwie Zdrowia. Ü

AN

Archiwum