24 września 2004

Poczekalnia na Madalińskiego

W warszawskim szpitalu położniczym przy ul. Madalińskiego ma powstać oddział dla noworodków oczekujących na skomplikowane operacje, które mają być przeprowadzone w innych szpitalach – podała PAP.
Warszawscy samorządowcy stwierdzili, że brak takiego oddziału w stołecznych placówkach zdrowotnych jest luką w systemie. Zapewnili też, że z monitoringu wojewódzkiego konsultanta ds. neonatologii wynika, że jeden oddział wystarczy. Gdyby się okazało, że zaplecze to będzie za małe, uruchomiony będzie kolejny.
Koszt utworzenia i wyposażenia oddziału wyniósłby – według
szacunków warszawskiego Ratusza – około 1 mln zł. Pieniądze będą pochodzić z rezerwy miasta przygotowanej specjalnie na wydatki zdrowotne.
Prezydent Warszawy Lech Kaczyński wystąpił z inicjatywą utworzenia oddziału po wydarzeniach dotyczących dziewczynki urodzonej z ciężką wadą serca w szpitalu przy ul. Madalińskiego. Potrzebowała ona urządzenia pomagającego w oddychaniu. Szpital, w którym dziecko się urodziło, nie ma takiego urządzenia. Inne szpitale w Warszawie, w których znajduje się taki sprzęt, odmówiły przyjęcia dziewczynki z powodu braku miejsc. Ostatecznie dziecko trafiło do łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

AK

Archiwum