4 października 2005

Profilaktyka chorób serca

Firma Servier po raz trzeci zorganizowała ogólnopolską akcję badań profilaktycznych chorób układu krążenia. Akcja trwa od 19 sierpnia, kończy się 9 października br.

Mieszkańcy 28 miast w całym kraju, w tym Warszawy, Siedlec i Radomia, mogli skorzystać z bezpłatnych badań: pomiaru ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy i cholesterolu, badań EKG, a także z porad kardiologów. Badaniom towarzyszyły spotkania edukacyjne, przeznaczone przede wszystkim dla osób z nieprawidłowymi wynikami. Patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, a ogólnopolskim koordynatorem był jego prezes, prof. dr hab. Andrzej Januszewicz.
Choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną ok. połowy zgonów w Polsce. W 2001 r. zmarło na nie 173 tys. Polaków, z tego prawie 20 proc. przed ukończeniem 65. roku życia. Na nadciśnienie tętnicze choruje obecnie ok. 8,5 mln mieszkańców naszego kraju.
Obok nowoczesnej terapii w chorobach układu krążenia niezbędna jest profilaktyka. Kardiolodzy uważają, że niedostateczna wiedza pacjentów to jedna z głównych przyczyn tak dużej zachorowalności. Ü

mkr

Archiwum