25 lutego 2006

Wyższe stawki dla lekarzy rodzinnych

10 stycznia br. lekarze rodzinni skupieni w Porozumieniu Zielonogórskim złożyli w oddziałach NFZ oferty na leczenie w tym roku. Ok. 10 tys. lekarzy POZ na początku stycznia pracowało bez kontraktów.

Lekarze rodzinni nie podpisali kontraktów, gdyż walczyli o wyższe stawki za opiekę nad pacjentem. W wyniku ugody podpisanej 1 stycznia w Ministerstwie Zdrowia lekarze rodzinni otrzymają dodatkowo 240 mln zł. Pieniądze te jednak będą w oddziałach wojewódzkich NFZ dopiero od drugiego kwartału tego roku. Teraz lekarze otrzymali niewielką podwyżkę stawek – średnio o 5 gr miesięcznie na jednego pacjenta. Przy 2 tysiącach pacjentów podwyżka wynosi tysiąc zł miesięcznie. Domagali się podwyżki stawek o złotówkę. Do kwietnia mają zapaść ostateczne decyzje, jak podzielić obiecane 240 mln zł. Dodatkowe pieniądze dostaną wszyscy lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, a nie tylko protestujący lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego.
O wyodrębnieniu dodatkowych 240 mln zł ze środków NFZ zdecydował minister zdrowia Zbigniew Religa. Pieniądze będą pochodzić m.in. z wyższych składek zdrowotnych, wynikających ze wzrostu gospodarczego oraz zmniejszającego się bezrobocia. Prof. Religa zapowiedział, że w przypadku niedotrzymania obietnicy zwiększenia przez NFZ stawek na leczenie pacjentów przez lekarzy rodzinnych poda się do dymisji.
Przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego przyznają, że ze strony Ministerstwa zostało uczynione wszystko, by doszło do kompromisu. Mediatorem rozmów w MZ był prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller zapewnił, że pieniądze obiecane lekarzom rodzinnym są realne. Pojawiły się bowiem komentarze, że środki pochodzące ze wzrostu gospodarczego w przyszłości – to pieniądze wirtualne. Prezes NFZ przypomniał, że w ubiegłym roku dzięki wzrostowi gospodarczemu do budżetu Funduszu trafiło dodatkowe półtora miliarda zł. Wzrosło bowiem zatrudnienie i średnia płaca w kraju, od której odprowadzane są składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jerzy Miller spodziewa się, że podobnie będzie w tym roku. Szef NFZ powiedział, że prawdopodobieństwo, iż pieniądze obiecane lekarzom rodzinnym znajdą się w budżecie Funduszu, jest bardzo wysokie. Ü

AN

Archiwum