22 grudnia 2007

Z radomskiej delegatury

Kolumnę redaguje
Mirosław Wąsik

Dary z Kanady

Sprzęt rehabilitacyjny oraz koce, prześcieradła i ubrania robocze dla personelu trafiły do szpitala powiatowego w Iłży. Dary przekazał konsul honorowy Kanady, założyciel i szef Komitetu Pomocy Medycznej dla Polski Henry Lebioda.

– Otrzymaliśmy duże ilości wyposażenia, które jest niezbędne w codziennym funkcjonowaniu szpitala. Dary pozwolą nam na oszczędności i ograniczenie wydatków na bieżące potrzeby – mówi dyrektor szpitala Zbigniew Deja.
Pomoc dla iłżeckiej lecznicy to kolejna akcja konsula honorowego Kanady na rzecz służby zdrowia w Polsce. Henry Lebioda przez blisko 20 lat wspierał placówki medyczne,
w tym m.in. szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim, skąd pochodzi jego rodzina. On sam wyjechał z Polski w czasie
II wojny światowej. Osiadł w Kanadzie. Na początku lat 80. organizował tam pomoc finansową i rzeczową dla opozycji solidarnościowej i organizacji pozarządowych. Wartość sprzętu przekazanego szpitalom przez Komitet Pomocy Medycznej dla Polski szacuje się na 6 mln dolarów.

Pieniądze z sejmiku do Lipska
1 mln zł dotacji otrzymał z sejmiku województwa mazowieckiego szpital powiatowy w Lipsku. Pieniądze pozwolą na modernizację oddziału rehabilitacyjnego.

Jak informuje dyrektor szpitala Leokadia Dąbrowska, dzięki dotacji adaptacja oddziału rozpocznie się jeszcze w tym roku. – Prace potrwają do kwietnia przyszłego roku. Modernizacja pozwoli na powiększenie oddziału do 30 łóżek. Będziemy mogli dostawić jeszcze 10 i obok rehabilitacji ogólnoustrojowej pojawi się także rehabilitacja neurologiczna – mówi dyr. Dąbrowska.
Koszt robót wyniesie ponad 1,5 mln zł. – Oprócz pieniędzy
z sejmiku dostaniemy także środki od samorządu powiatowego – dodaje szefowa szpitala. Podkreśla również, że wprowadzanie standardów unijnych w placówce zbliża się do końca. Na modernizację czeka jedynie pediatria. Na sprawne wykonywanie prac wpłynęła dość dobra sytuacja finansowa szpitala.

Nowy oddział w Grójcu
Szpital powiatowy w Grójcu poszerzy wkrótce zakres świadczonych usług medycznych. W nowym roku zostanie uruchomiony oddział rehabilitacji neurologicznej.

Według dyrektora szpitala dr. Włodzimierza Wieteski, tego typu oddział jest bardzo potrzebny mieszkańcom powiatu grójeckiego. – Dotychczas pacjenci wymagający rehabilitacji neurologicznej musieli się leczyć w Warszawie lub w Radomiu – mówi dyrektor. – Ze względu na konieczność dojazdu wiele osób rezygnowało z terapii. Tymczasem może ona doprowadzić nawet do całkowitego odzyskania zdrowia.
Oddział rehabilitacji pomieści 19 łóżek. Personelem lekarskim pokieruje ordynator wyłoniony w drodze konkursu. Obecnie w szpitalu jest 7 oddziałów: chirurgiczny, neurologiczny, pediatryczny, ginekologiczno-położniczy, chorób wewnętrznych (z pododdziałami kardiologicznymi), intensywnej terapii i rehabilitacyjny. Na wszystkich oddziałach jest blisko 300 łóżek.

Remont przełożony
Wbrew zapowiedziom, w tym roku nie uda się rozpocząć remontu bloku operacyjnego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Zmiana planów jest związana z kilkumiesięcznym protestem lekarzy i obawą
o wykonanie kontraktu.

Pierwotnie rozpoczęcie prac remontowych planowano na drugą połowę 2007 r., a zakończenie w 2008 r. Koszt modernizacji miał wynieść 3 i pół mln zł. Całą kwotę zarezerwował w kasie miejskiej samorząd Radomia. Jednak mimo zgromadzenia potrzebnych pieniędzy roboty budowlane rozpoczną się dopiero w przyszłym roku.
– Remont bloku operacyjnego ma wpływ na liczbę usług wykonywanych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Po zakłóceniach w funkcjonowaniu szpitala w czasie strajku lekarzy (spowodowanych ograniczeniem wykonywania wielu usług medycznych) istnieje zagrożenie realizacji kontraktu.
Zamknięcie bloku spowodowałoby negatywne konsekwencje dla finansów szpitala – mówi dyrektor RSzS Andrzej Pawluczyk. Podkreśla też, że szpital musi nadrobić zaległości, aby NFZ nie zmniejszył wysokości kontraktu w 2008 r. Nie ukrywa jednak, że przełożenie terminu rozpoczęcia robót zakłóci harmonogram prac dostosowujących jednostki szpitala do standardów unijnych.

Archiwum