16 października 2008

Sport

Golf – to gra spokoju, ale i temperamentu. To również gra absorbująca – do tego stopnia, że w 1457 r. król Jakub II „uchwałą parlamentu” zabronił gry w golfa i piłkę nożną, ponieważ odciągały one „masy pracujące ludu miast i wsi od zajęć użytecznych i pożytecznych dla dobra kraju” (czytaj: Szkocji i reszty świata). Widząc rosnącą liczbę i zapał uczestników po kilku latach uprawiania tej dyscypliny oraz obserwując jej rozwój w naszym kraju, jestem pewien, że golf to sport dla wszystkich; jest atrakcyjny dla każdego, i młodego, i starego. Każdy tu znajdzie coś dla siebie i na swoje możliwości.

Oprócz nagród i dyplomów dla uczestników III Turnieju Golfa dla Lekarzy Dentystów, zwieńczeniem trudów gry był gorący wieczór meksykański oraz pokaz sztucznych ogni, nie gorszy od tego w Pekinie. Tych, którzy byli, i tych, którzy tym razem nie mogli przyjechać na turniej, zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć na stronie internetowej Naszego Dobrego Dentysty (www.naszdd.pl) oraz do uczestnictwa w następnych zawodach.

Ryszard Majkowski

***

Kongres medycyny sportowej

W dn. 10-12 października br. w Warszawie, w Centrum Olimpijskim, pod hasłem „Rola medycyny sportowej w sporcie wyczynowym”, odbędzie się Międzynarodowy „Olimpijski” Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej.

Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej od kilku lat realizuje program szkoleń – tzw. ABC medycyny sportowej dla lekarzy różnych specjalności, którzy uzyskują stosowny certyfikat uprawniający do sprawowania opieki medycznej nad osobami uprawiającymi sport do 21. roku życia.
Kongres będzie interdyscyplinarnym spotkaniem naukowo-szkoleniowym, adresowanym do środowiska sportowego i medycznego. Wezmą w nim udział instruktorzy, trenerzy, działacze sportowi, nauczyciele WF, lekarze specjaliści medycyny sportowej, przedstawiciele innych nauk związanych ze sportem i aktywnością ruchową, pielęgniarki szkolne i in. Zostaną zaprezentowane najistotniejsze problemy związane ze sportem wyczynowym, sportem osób niepełnosprawnych oraz szeroko pojętą aktywnością fizyczną społeczeństwa – od wieku dziecięcego do późnej starości.
Podstawowy cel Kongresu to ukazanie roli aktywności ruchowej w profilaktyce, a także w kompleksowym leczeniu i rehabilitacji najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych: schorzeń narządu ruchu, chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, astmy, a także chorób nowotworowych, neurologicznych, wybranych schorzeń metabolicznych i in.
Termin został wybrany celowo – po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich (Pekin 2008) – atmosfera sportu i upowszechnienia aktywności ruchowej w społeczeństwie powinna wpłynąć na skuteczność promocji zdrowego, aktywnego trybu życia.

przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
dr n. med. Wiesław Tomaszewski

Komitet Organizacyjny – tel./fax: (022) 834-67-72,
tel. 405-42-72, tel. kom. (0) 601-227-899;
e-mail: nauka@medsport.pl

***

Klub Strzelectwa Sportowego FENIKS w Węgrowie oraz Lekarski Klub Strzelecki DZIEWIĄTKA przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie zapraszają: lekarzy, osoby związane z szeroko pojętą medycyną oraz sympatyków służby zdrowia na VII Mistrzostwa Polski „MEDYKÓW” w Strzelectwie Sportowym.

Mistrzostwa w strzelectwie

Zawody odbędą się 18 października 2008 r., godz.10.00, w obiekcie strzelnicy sportowej Klubu Strzelectwa Sportowego FENIKS w Węgrowie. Zostaną przeprowadzone w konwencji open (klasyfikacja wspólna dla kobiet i mężczyzn) w następujących konkurencjach strzeleckich: pistolet standardowy (małokalibrowy) 20+20+20; pistolet centralnego zapłonu 10+10; karabinek sportowy 20.

Warunkiem uczestnictwa jest: a) dokonanie zgłoszenia: listownie – na adres 07-100 Węgrów, ul. Bohaterów Warszawy 10; telefonicznie – (0-25) 691-73-08; (0-25) 792-45-59; GSM 606120892; faksem – (0-25) 691-73-08; e-mailem: radek97@poczta.fm, b) wniesienie opłaty startowej na rzecz organizatora w wysokości 80 zł.

W zawodach mogą brać udział zawodnicy dysponujący własną bronią sportową, istnieje również możliwość skorzystania z broni organizatora zawodów. Przewidywane są atrakcyjne nagrody.
Istnieje możliwość zakwaterowania przed zawodami i po zawodach. Lech Dziedzic

Archiwum