28 sierpnia 2010

Z Mazowsza

Nowe ambulanse w Siedlcach

Siedlecki „Meditrans” ma trzy nowe ambulanse marki Mercedes; zastąpią one wyeksploatowane pojazdy.
Łączna wartość zakupu wyniosła ponad 1,2 mln zł, z czego samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel ponad 158 tys. zł. Karetki posiadają nosze transportowe i podbierające, materac próżniowy, krzesełko kardiologiczne, deskę ortopedyczną, defibrylator, pulsoksymetr, ssak mechaniczny i ręczny, uprząż pediatryczną, respirator, pompę infuzyjną, laryngoskop. Ambulanse będą wykorzystywane zarówno przez zespół specjalistyczny w Siedlcach i podstację w Hołubli, jak również Stację Ratownictwa Medycznego w Sokołowie Podlaskim.

Jubileusz płońskiego pogotowia

Pogotowie Ratunkowe w Płońsku świętowało swoje 60. urodziny.
Obchody rocznicy powstania Pogotowia Ratunkowego to jedna z wielu uroczystości, organizowanych w ramach jubileuszowego roku szpitala w Płońsku. Z okazji 80-lecia Szpitala im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przygotowano cykl imprez rocznicowych, prezentujących pracę służb medycznych i przybliżających misję realizowaną przez placówki służby zdrowia. Płoński szpital świętuje również zakończenie, trwającej od 2008 r., gruntownej modernizacji placówki. Obchodom towarzyszyła wystawa fotografii pt.: „80 lat historii płońskiego szpitala”.

Otwocki szpital rozbudowuje się

30 czerwca br. poświęcono akt erekcyjny oraz plac pod rozbudowę i modernizację pawilonu głównego w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku.
Do odrestaurowanego budynku pierwsi pacjenci trafią w 2013 r. Szacowany koszt przebudowy to 26 mln zł. Prace remontowo-budowlane to przede wszystkim rozbudowa pawilonu głównego i stworzenie nowych powierzchni oddziałowych. Kompleksowo przebudowane zostanie wschodnie skrzydło pawilonu. Prace prowadzone będą zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Inwestycja stanowi kontynuację, wykonanej w latach 1999-2007, modernizacji skrzydła zachodniego pawilonu głównego, izby przyjęć oraz pracowni radiologicznej.

Działania na rzecz transplantacji

Przedstawiciele wszystkich organów założycielskich mazowieckich szpitali włączyli się w inicjatywę Partnerstwo dla Transplantacji i podpisali w tej sprawie list intencyjny.
Partnerstwo dla Transplantacji to ogólnopolski projekt, którego celem jest zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów narządów pobieranych od osób zmarłych oraz rozwinięcie programu przeszczepiania nerek od dawców rodzinnych. Kluczowymi grupami w realizacji projektu są: środowisko medyczne, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, nauczyciele, młodzież szkolna oraz Kościół. Sejmik Województwa Mazowieckiego wyraził także poparcie dla zapisów uchwały Sejmu RP z 13 czerwca 2008 r. w sprawie akceptacji transplantacji jako metody leczenia i zgłosił gotowość do włączenia się w realizację działań o charakterze edukacyjnym promujących ideę dawstwa.

W Ciechanowie wszczepiają implanty słuchowe

W czerwcu br. w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie przeprowadzono pierwszą w Polsce operację wszczepienia zaawansowanego technologicznie implantu słuchowego.
Operację przeprowadzili ciechanowscy lekarze: Teresa Babiżewska oraz ordynator Oddziału Laryngologicznego Marek Chmieliński. Cała procedura medyczna kosztuje ponad 30 tys. zł. W tym roku w ciechanowskim szpitalu wszczepi się jeszcze 2 takie aparaty. Na przyszły 2011 r. placówka planuje wykonać 10 zabiegów. W ten sposób Ciechanów stał się czwartym ośrodkiem na Mazowszu (po Warszawie i Kajetanach), gdzie wykonuje się tego typu zabiegi.

Nowa przychodnia w Tarczynie

W Tarczynie otwarto nową przychodnię. Powierzchnia nowego SPZOZ to niemal 2000 m2, w tym prawie 50 gabinetów lekarskich.
W przychodni systematycznie mają być uruchamiane kolejne poradnie specjalistyczne: kardiologiczna, neurologiczna, okulistyczna, ortopedyczna, chirurgiczna, chirurgii naczyniowej, chirurgii i ortopedii dziecięcej, endokrynologiczna, psychiatryczna, leczenia otyłości, reumatologiczna, urologiczna, dermatologiczna (w tym dermatochirurgii i dermatologii kosmetycznej), gastroenterologiczna (w tym pracownia gastro- i endoskopii), otolaryngologiczna, ginekologiczno-położnicza, stomatologiczna wraz z ortodoncją i chirurgią szczękową, a także pracownia RTG, USG, apteka, salon optyczny, masażu, gabinety psychoterapii, punkty zaopatrzenia ortopedycznego, w aparaty słuchowe oraz kompleks medycyny pracy.

Profesor Henryk Skarżyński honorowym obywatelem Warszawy

W lipcu br. Rada Warszawy przyznała tytuł Honorowego Obywatela Warszawy prof. Henrykowi Skarżyńskiemu – twórcy i dyrektorowi Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
Prof. Skarżyński opracował i wdrożył w Polsce programy: leczenia głuchoty za pomocą implantów ślimakowych, implantów wszczepianych do pnia mózgu, implantów ucha środkowego, wczesnego wykrywania uszkodzeń słuchu u noworodków i niemowląt, a także – po raz pierwszy w świecie – leczenia częściowej głuchoty u dorosłych oraz u dzieci. Jest organizatorem koncepcji, budowy i działalności Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą oraz autorem i współautorem ponad 150 programów klinicznych wdrożonych w ostatnich 14 latach. Pierwszym honorowym obywatelem Warszawy został w 1918 r. marszałek Józef Piłsudski. Od tego czasu ten zaszczytny tytuł otrzymało tylko 58 osób.

pk

Konferencja „Postepy w Pediatrii”

19 czerwca 2010 r. na terenie ośrodka sportu w Kozienicach odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa „Postępy w Pediatrii”.

Konferencja została zorganizowana w ramach Mazowieckich Dni Pediatrii, pod auspicjami prof. Andrzeja Radzikowskiego – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pediatrii, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego w Warszawie, PTP Radom, Fundacji „Zdrowe Dziecko”.

Na konferencji referaty wygłosili:
• Dr Monika Ociesa – „Niewydolność oddechowa u 3-miesięcznego niemowlęcia zakażonego HIV”;
• Dr n. med. Beata Pyrżak – „Zespół metaboliczny”;
• Prof. dr hab. n. med. Andrzej Radzikowski – „Rekomendacje w pediatrii 2010”;
• Dr Renata Jarecka-Sobczyk – „Przypadek zespołu metabolicznego u dziecka”.

kb

Laur dla Centrum Medycyny Sportowej

Podczas IV Forum Gospodarczego „Mazowsze – perspektywy przedsiębiorczości” tytuł i statuetkę Mazowieckiego Lidera Przedsiębiorczości 2010 otrzymało Centrum Medycyny Sportowej.

Wyróżnienie przyznawane jest podmiotom, które w szczególny sposób wyróżniają się na mapie gospodarczej Mazowsza. CSM otrzymało je za świadczenie kompleksowych usług medycznych. – Nasz ośrodek specjalizuje się w terapii urazów sportowych i innych, pojawiających się w zupełnie niesportowych sytuacjach – mówi Robert Ferenc, dyrektor generalny CSM. – Dzięki doskonale wykwalifikowanej kadrze – do której należą innowatorzy polskiej chirurgii urazowej, m.in. dr n. med. Konrad Słynarski, opiekunowie polskiej kadry olimpijskiej, np. dr Zbigniew Rusin i rehabilitant Piotr Trochimczuk – pacjenci ośrodka korzystają z najnowocześniejszych metod leczenia i rehabilitacji.

mkr

Torakochirurgia w Attisie

W czerwcu br. w Centrum Attis, w Warszawie, przy ul. Górczewskiej został otwarty zmodernizowany oddział torakochirurgiczny.

Oddział pracuje w systemie jednodniowym. Zabiegi i operacje wykonuje zespół torakochirurgów pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Tadeusza Orłowskiego.

eg

Archiwum