7 lutego 2018

Posłuchać, zobaczyć…

muzy i my

Pierwszy fotoreporter II RP

Marjan Fuks dokumentował na zdjęciach najważniejsze wydarzenia w odradzającej się Polsce oraz najgłośniejsze skandale tamtych lat. Fotografował m.in. demonstrację patriotyczną w Warszawie w 1916 r., wojnę z bolszewikami w 1920, przewrót majowy w 1926, a także relacjonował proces Rity Gorgonowej. Marjan Fuks był założycielem pierwszej w Polsce agencji fotograficznej. Jego prace można oglądać na wystawie w Domu Spotkań z Historią do 25 lutego.

www.dsh.waw.pl

Skarby Peru

Polscy archeolodzy z udziałem peruwiańskich badaczy odkryli w 2013 r. w Castillo de Huarmey pierwszy nienaruszony królewski grobowiec preinkaskiej cywilizacji Wari. Wyniki ich prac, dotąd prezentowane w Peru, można oglądać po raz pierwszy w Europie – w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Na wystawie zgromadzono około 150 eksponatów z Narodowego Muzeum Archeologii, Antropologii i Historii Peru w Limie, w tym skarby odkryte w Castillo de Huarmey, m.in. biżuterię, tkaniny, ceramikę. Ekspozycja otwarta do 27 maja.

www.ethnomuseum.pl

Polskie wzornictwo

Nowa wystawa stała – Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie pozwala spojrzeć na historię polskiego dizajnu. Prezentuje przykłady prac polskich twórców od początku XX w. po czasy współczesne. Wśród eksponatów znalazły się przedmioty codziennego użytku i dekoracyjne, meble, zabawki, urządzenia gospodarstwa domowego i przemysłowe, tkaniny, biżuteria. Wiele przedstawionych obiektów wciąż znajduje się w polskich domach.

www.mnw.art.pl

Maria Hiszpańska-Neumann

Na monograficznej wystawie prac Marii Hiszpańskiej-Neumann, zatytułowanej „W cieniu Krzyża – w blasku Zmartwychwstania”, w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prezentowane są rysunki, dzieła malarskie i mozaiki pochodzące z kolekcji rodzinnej oraz zbiorów MAW. W twórczości artystki zapisane są jej osobiste przeżycia związane z pobytem
w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück i późniejsza duchowa ewolucja wyrażająca się w projektach Drogi Krzyżowej i barwnych obrazach oddających radość Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania. Wystawa czynna do 4 marca.

www.maw.art.pl

ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum