2 lipca 2022

Ad interim (?)

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy, z prawdziwą przyjemnością rozpoczynam wspólną z Państwem podróż swoim inauguracyjnym wstępniakiem na łamach „Pulsu”. Jakkolwiek obecna sytuacja nosi znamiona pewnej tymczasowości, uważam, że nie dysponujemy czasem na tzw. watchful waiting. Praca izby musi przebiegać płynnie, w dotychczasowym trybie. Na bieżąco reagujemy na potrzeby zewnętrzne i dążymy do usprawnienia pracy biura.

pIOTR PAWLISZAK- pełniący funkcję prezesa ORL w Warszawie

Kontynuowane i finalizowane są projekty, które rozpoczęliśmy, jako rada poprzedniej kadencji, ale również planujemy nowe, na kolejne miesiące. Jednym z kluczowych zadań będzie poprawa skuteczności zwalczania mobbingu w placówkach ochrony zdrowia oraz hejtu wobec lekarzy. Aktywnie wspieramy profesjonalizację pionu odpowiedzialności zawodowej przez weryfikację merytoryczną jego obsługi prawnej oraz zaplanowanie działań dydaktycznych. Realizujemy również proces digitalizacji dokumentów i cyfryzacji naszej izby. W najbliższych tygodniach powinna być już aktywna skrzynka odbiorcza na platformie e-PUAP, a na przełomie III i IV kwartału – nowa strona internetowa. Nie zapominamy też o lekarzach seniorach, na jesieni bowiem rozpoczyna działalność Lekarski Uniwersytet Trzeciego Wieku „Nestor”. Zapisy niebawem.

Z przyjemnością i dużą uwagą wysłuchamy również Państwa projektów pożądanych zmian w funkcjonowaniu samorządu. Ze względu na doświadczenie korporacyjne, dostrzegam dużą wartość w kreowaniu kultury komunikacji i do tego Państwa zachęcam. Wartością samorządu są inicjatywy, które służą dobru jego członków. Znaczące zróżnicowanie populacji lekarzy sprawia, że w pojedynczych działaniach rzadko udaje się uwzględnić preferencje wszystkich. Pozostajemy jednak otwarci i życzliwi każdemu, kto chciałby zapoczątkować nowy projekt, być głosem konstruktywnej krytyki lub wskazać obszary wymagające adaptacji do bieżących potrzeb środowiska. Ale konieczne jest choćby minimalne zaangażowanie z Państwa strony. I choć ktoś mi kiedyś powiedział: „świat zmienia się pod wpływem twoich działań, a nie tylko opinii”, wierzę w możliwość dobrego wykorzystania obu.

Przy okazji chciałbym serdecznie podziękować członkom Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie za obdarzenie mnie zaufaniem i powierzenie zarządzania izbą do czasu wyborów nowego prezesa, które planujemy przeprowadzić jesienią. Dziękuję także pracownikom izby za okazaną życzliwość i profesjonalizm. Wierzę, że to dobre prognostyki na nadchodzącą kadencję. Chciałbym również podziękować dotychczasowej redaktor naczelnej „Pulsu” Renacie Jeziółkowskiej i życzyć ciekawych zawodowych wyzwań w NIL.

Wybór Łukasza Jankowskiego na prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej stwarza unikatową perspektywę konstruktywnej współpracy między Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie a NIL. Właśnie Łukasz zainspirował mnie przed pięcioma laty do zaangażowania się w działalność samorządową, za co bardzo mu dziękuję. Jestem również zbudowany dotychczasową współpracą z nowym przewodniczącym Delegatury Radomskiej. Cieszę się, że patrzymy w tym samym kierunku i widzimy szanse dla rozwoju samorządu ziemi radomskiej, konieczność przywrócenia instytucji rady delegatury oraz poszerzenia składu Prezydium o przewodniczącego delegatury.

Wątkiem przewodnim tego numeru „Pulsu” są choroby tropikalne. Temat bardzo dobrze komponuje się z sezonem wakacyjnym. Niezależnie od kierunku wyjazdów, zachęcam Państwa do zapoznania się z aktualną sytuacją epidemiczną (nie tylko COVID-19), zakresem obowiązkowych i zalecanych szczepień ochronnych (często trzeba zaplanować je kilka tygodni wcześniej), konieczną profilaktyką przeciwmalaryczną, sposobami radzenia sobie ze zjawiskiem jet lag oraz bezpieczeństwem napojów i żywności w miejscu docelowym.

Życzę ciekawej lektury oraz inspirujących podróży.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum