27 lutego 2015

XXIV Sesja Noblowska

Wzorem lat ubiegłych I Wydział Lekarski WUM w grudniu 2014 r. zorganizował w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II w Warszawie Sesję Noblowską poświęconą laureatom Nagrody Nobla 2014 w dziedzinie fizjologii i medycyny. John O’Keefe, May-Britt Moser i Edvard Moser otrzymali ją za odkrycie systemu lokalizacji przestrzennej w mózgu. Była to już XXIV Sesja Noblowska.

Witając gości, prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, dziekan I Wydziału Lekarskiego, przypomniał, że inicjatorem spotkań noblowskich był prof. Andrzej Karwowski. Prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk, rektor WUM, wspomniał niektóre fakty z dziejów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Państwo Moser to piąte w historii małżeństwo, które otrzymało Nagrodę Nobla. Pierwszym byli Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie (1903 r., nagroda z fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości), kolejnymi – córka naszej dwukrotnej noblistki Irena i jej mąż Fryderyk Joliot-Curie (1935 r., z chemii, za odkrycie sztucznej promieniotwórczości), Amerykanie Carl i Gerty Cori (1947 r., nagroda w dziedzinie medycyny i fizjologii za badania nad glikogenolizą), wreszcie Szwedzi Alva i Gunnar Myrdal, chociaż oni odebrali wyróżnienie w dwóch różnych dziedzinach (ona – Nagrodę Pokojową w 1982 r., on – z ekonomii w 1974). To nie koniec rodzinnych koligacji. Spokrewnieni byli nie tylko wspomniani Maria Skłodowska-Curie, Piotr Curie (rodzice) i Irena Joliot-Curie (ich córka), wiele zanotowano w historii Nagrody Nobla par męskich – ojciec i syn. Wśród nich: William i Lawrence Bragg (z fizyki w 1915 r.), Niels i Aare Bohr (obydwaj z fizyki, ale osobno – w 1922 i 1975 r.), Hans Karl August Simon von Euler-Chelpin (z chemii w 1929) oraz Ulf von Euler (z medycyny w 1970), Arthur Kornberg (z medycyny w 1959) i Roger D. Kornberg (z chemii w 2006), Karl Manne Georg Siegbahn (z fizyki w 1924) i Kai M. Siegbahn (z fizyki w 1981), wreszcie Joseph John Thomson (z fizyki w 1906) i George Paget Thomson (z fizyki w 1937). Wśród noblistów znajduje się także dwóch braci: ekonomista Jan Tinbergen (1969) i Nikolaas Tinbergen (medycyna, 1973). – Wygląda na to, że dobre naukowe geny bywają pomocne! – zauważył w swoim wystąpieniu rektor.
Wykłady wygłosili: prof. dr hab. n. przyr. Jerzy Vetulani – psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Farmakologii PAN, jeden z najczęściej cytowanych polskich naukowców w dziedzinie biomedycyny, wielki popularyzator nauki, oraz dr n. biol. Rafał Czajkowski – adiunkt w Centrum Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk.
Podczas uroczystości pieśni „Gaude Mater Polonia” oraz „Gaudeamus igitur” wykonał chór WUM pod batutą Daniela Synowca. Odbył się także koncert znakomitej mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej.

mkr

Archiwum