28 marca 2015

Z Mazowsza

Izolatoria w Warszawie

Nowe izolatoria w warszawskim Szpitalu Zakaźnym są ważnym elementem ochrony zdrowia mieszkańców Mazowsza przed wirusem Ebola, spełniają także ministerialne wymogi.

W ramach inwestycji przystosowano pomieszczenia w takiej konfiguracji, aby wykluczyć możliwość zakażenia personelu medycznego. W nowym kompleksie medycznym można hospitalizować jednocześnie czterech pacjentów. Obserwacja pacjenta z dyżurki, nagłośnienie, system kontroli dostępu, podciśnienie w pomieszczeniach wraz z zespołem profesjonalnych filtrów oraz montaż sterylizatorów m.in. do kombinezonów uniemożliwiają wydostanie się wirusa na zewnątrz. Koszt inwestycji, prawie 800 tys. zł, pokryło Ministerstwo Zdrowia.

pk


W Szpitalu Bródnowskim

W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie zakończył się kolejny etap remontu budynku Oddziału Położnictwa i Ginekologii.

Dynamicznie zwiększająca się liczba młodych mieszkańców w dzielnicach wokół szpitala, a także rosnąca liczba porodów (w 2014 r. było ich o ponad 150 więcej niż w 2013) skłoniły zarząd spółki do podjęcia decyzji o etapowym remoncie budynku Oddziału Położnictwa i Ginekologii. W 2014 r. ukończono kompleksowy remont dachu, elewacji oraz kluczowych instalacji wewnątrz budynku. W styczniu oddano do użytku wyremontowany parter budynku z izbą przyjęć, przestrzenią do odpoczynku oraz nowoczesnymi gabinetami – pracownią USG i KTG. Wszystko, co niezbędne do bieżącej diagnostyki, znajduje się na terenie budynku.
Zarządzający placówką myślą też o uruchomieniu w ciągu kilku najbliższych lat centrum neurochirurgii interwencyjnej oraz o budowie ośrodka neurologii z neurochirurgią.

pk


Operują najlepsi

Oddział Chirurgii Ogólnej Szpitala w Ostrowii Mazowieckiej ma nowego ordynatora. Został nim dr n. med. Jacek Bierca – wieloletni ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Proktologii warszawskiego szpitala na Solcu.

Poprzedni ordynator lek. Andrzej Raś przeszedł na emeryturę. Nowy ordynator rozszerza zakres działania oddziału.
W ramach zorganizowanych przez oddział warsztatów proktologicznych w listopadzie 2014 r. przyjechała z Warszawy do ostrowskiego szpitala doc. Małgorzata Kołodziejczak – znana także za granicami kraju chirurg, specjalizująca się w operacjach proktologicznych. W ramach tych szkoleń wykonano osiem operacji. Natomiast w styczniu 2015 r. doc. Mariusz Fronczek, wojewódzki konsultant w dziedzinie chirurgii, przeprowadził w ostrowskim szpitalu skomplikowaną operację raka żołądka. Nowy ordynator zainicjował też na swoim oddziale operacje tarczycy. Obecnie są wykonywane dwa – trzy takie zabiegi w tygodniu.

pk


Prof. Chazan laureatem Nagrody im. Grzegorza I Wielkiego

„Nagrodą miesięcznika «Nowe Państwo» staramy się wyróżniać tych, którzy z odwagą bronią prawdy w życiu publicznym. Decyzją grona redakcyjnego naszego pisma statuetka Nagrody im. Grzegorza I Wielkiego za rok 2014 trafi do rąk Pana Profesora Bogdana Chazana” – napisano w „Niezależnej Gazecie Polskiej – Nowe Państwo” po przyznaniu nagrody prof. Chazanowi.

pk



Jerzy Buzek doktorem honoris causa WUM

– Wszystkich doktorów honoris causa naszej uczelni łączy fakt, że za ich nazwiskami stoją wielkie umysły, ogrom pracy, wielkie osiągnięcia i nieprzeciętna wiedza. Te cechy wyróżniają również prof. Jerzego Buzka – wielkiego Polaka, którego nasza społeczność akademicka ma zaszczyt nazywać swoim przyjacielem – mówił rektor Marek Krawczyk na uroczystym posiedzeniu Senatu WUM 6 lutego 2015 r., na Zamku Królewskim w Warszawie, w czasie którego prof. Jerzemu Buzkowi nadany został tytuł doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Prof. Jerzy Buzek jest czwartą w historii osobą spoza grona lekarzy, która otrzymała ten tytuł.

Rektor nawiązał bowiem do tradycji medycyny warszawskiej. Na wniosek Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego w II RP tytułami doktora honoris causa uhonorowani zostali: marszałek Józef Piłsudski, marszałek Edward Rydz-Śmigły i hrabia Bogdan Hutten-Czapski – twórca Fundacji na rzecz Uniwersytetu Warszawskiego.

egw


Wizytówka gospodarki

Krajowa Izba Gospodarcza zorganizowała w grudniu 2014 r. debatę poświęconą innowacyjności polskiej medycyny, pod hasłem „Cuda medycyny – nowa era polskiej służby zdrowia”.

– Polska medycyna jest postrzegana przez pryzmat polskiej służby zdrowia, w której – niestety – nie dzieje się najlepiej – mówi Andrzej Arendarski, prezes KIG. – A przecież w naszym kraju funkcjonują placówki, które mogą być powodem do dumy na skalę światową, stanowić wizytówkę całej gospodarki, a innowacyjność ich przedsięwzięć mogłaby wpłynąć na zwiększenie finansowania służby zdrowia.
Przykładem zakładów, które wprowadzają nowoczesną technologię w wymiarze światowym, jest Instytut Kardiologii w Aninie (telemedycyna) i Instytut Patologii i Fizjologii Słuchu w Kajetanach (telerehabilitacja). Rolą państwa powinno być zapewnienie rozwoju takim placówkom i chronienie przed zakusami urzędników, którzy często za punkt honoru stawiają sobie wprowadzenie własnych porządków w kontrolowanych jednostkach.
Zdaniem KIG najlepsze polskie placówki medyczne powinny być wykorzystywane jako szkoły dobrego zarządzania. Należy brać pod uwagę nie tylko ich osiągnięcia w zakresie ratowania życia i zdrowia, ale także w zakresie efektywnego zarządzania i rozwoju.
Istotne znaczenie sukcesów polskiej medycyny dla promocji Polski w świecie podkreśla także Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska”: – Nieprzypadkowo wśród kilkuset dotychczasowych laureatów konkursu „Teraz Polska” znalazły się placówki medyczne należące do najbardziej znanych, cenionych i najlepiej zarządzanych.

mkr

Archiwum