28 sierpnia 2015

Co nowego na listach refundacyjnych od 1 maja

Małgorzata Okupny,
ekspert Zespołu Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Polityki Lekowej i Farmakoterapii

W okresie od 1 maja 2015 r. weszły w życie dwa obwieszczenia ministra zdrowia z wykazami leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. W niniejszym artykule przedstawiamy wszystkie zmiany dokonane od 1 maja, dotyczące leków, mające znaczenie w farmakoterapii.
Do listy leków wydawanych w aptece na receptę (lista apteczna) dodano:
A. Jeden lek zawierający nową substancję czynną – ikatybant, który jest refundowany we wskazaniu „Leczenie ostrych zagrażających życiu napadów obrzęku naczynioruchowego u dorosłych chorych na dziedziczny obrzęk naczynioruchowy wywołany niedoborem inhibitora esterazy C1”. Odpłatność – ryczałt. Zwracamy uwagę, że lek będzie refundowany w przypadku napadu „zagrażającego życiu”, wskazanie z ChPL: leczenie objawowych ostrych napadów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego u osób dorosłych (z niedoborem inhibitora esterazy C1).

B. Lek zawierający adrenalinę w nowej postaci farmaceutycznej – w ampułko-strzykawce, refundowany w „Leczeniu doraźnym, w nagłych przypadkach ostrych reakcji alergicznych (anafilaksji), wywołanych przez pokarmy, leki, ukąszenia i użądlenia owadów oraz inne alergeny, jak również w przypadku anafilaksji samoistnej”. Poziom odpłatności tego leku wynosi 50%, z dopłatą pacjenta do jednej ampułko-strzykawki w wysokości 27,82 zł.

Pozostałe dopisane do wykazów leki są odpowiednikami leków już refundowanych.

C. Na liście aptecznej rozszerzono zakres refundacji sześciu substancji czynnych o wskazania, których nie ma w Charakterystyce Produktów Leczniczych (wskazania pozarejestracyjne), a mianowicie:
a) Chlorochina w postaci preparatu Arechin, refundowana dotychczas we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, obecnie jest również refundowana we wskazaniach: „Choroby autoimmunizacyjne, inne niż określone w ChPL, oraz w porfiria skórna późna”. Poziom odpłatności w nowych wskazaniach jest taki sam, jak dla dotychczas refundowanych – 30%, dopłata do 1 opakowania wynosi 5,84 zł.

b) Metformina w postaci wszystkich produktów leczniczych wymienionych w obwieszczeniu, refundowana dotychczas we wskazaniu – cukrzyca, obecnie jest refundowana również w „Zespołach insulinooporności w przypadkach innych niż w przebiegu cukrzycy oraz w zespole policystycznych jajników”. Refundacja w nowym wskazaniu, podobnie jak w cukrzycy, jest ryczałtowa, dopłata pacjenta zależy od urzędowej ceny detalicznej danego preparatu.

c) Wenlafaksyna w postaci wszystkich produktów leczniczych wymienionych w obwieszczeniu, refundowana dotychczas w zakresie „Chorób psychicznych lub upośledzeń umysłowych”, jest również refundowana we wskazaniu: „Bólowa polineuropatia cukrzycowa”, z poziomem odpłatności identycznym dla wszystkich refundowanych wskazań, wynoszącym 30%. Wysokość dopłaty pacjenta zależy od wysokości urzędowej ceny detalicznej danego preparatu.

d) Kolistyna w postaci preparatu Colistin TZF, dotychczas refundowana we wskazaniu „Mukowiscydoza”, obecnie jest refundowana również we wskazaniu „Pierwotna dyskineza rzęsek”, z odpłatnością ryczałtową.

e) Dornaza alfa w postaci preparatu Pulmozyme, dotychczas refundowana we wskazaniu „Mukowiscydoza”, obecnie również we wskazaniu „Pierwotna dyskineza rzęsek”, z odpłatnością ryczałtową.

f) Progesteron w postaci preparatu Luteina, dotychczas refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, obecnie również we wskazaniu „Profilaktyka i leczenie ciąży zagrożonej porodem przedwczesnym”, z odpłatnością ryczałtową.

W zakresie leków stosowanych w programach lekowych oraz w chemioterapii (tzw. katalog chemioterapii) wprowadzono następujące zmiany:
A. Stworzono nowy program lekowy „Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). W ramach tego programu refundacją zostały objęte dwa leki: Eylea (Aflibercept) oraz Lucentis (Ranibizumab).
B. W ramach programu lekowego „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C” dokonano zmian w kryteriach kwalifikacji pacjentów do programu oraz dopisano nowy lek: Olysio (Simeprevirum).
C. Zmieniono kryteria kwalifikacji pacjentów do leczenia w programie „Leczenie stwardnienia rozsianego”.
D. Do programu „Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej” dodano nowy lek: Remsima (Infliximabum).
E. W katalogu chemioterapii rozszerzono zakres wskazań refundacyjnych leków zawierających darbopoetynę, epoetynę i bendamustynę, która od 1 lipca jest finansowana we wszystkich refundowanych wskazaniach w katalogu chemioterapii.
Szczegółowe opisy programów lekowych oraz wykaz refundowanych wskazań leków w katalogu chemioterapii znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia. Zwracamy jednocześnie uwagę, że wszelkie opublikowane w obwieszczeniu ministra zdrowia zmiany w ramach listy aptecznej wchodzą w życie w dniu wejścia w życie tego obwieszczenia. W przypadku programów lekowych i katalogu chemioterapii wprowadzenie w życie zmian możliwe jest po wejściu w życie obwieszczenia prezesa NFZ.

Wszystkie informacje opracowano na podstawie obwieszczeń ministra zdrowia z 23 kwietnia i 24 czerwca 2015 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Źródło: strona Ministerstwa Zdrowia.
Następne obwieszczenie ministra zdrowia zawierające wykazy leków refundowanych wejdzie w życie 1 września.

Archiwum